Abonament RTV. Czym jest i kto musi płacić?
Abonament RTV to opłata, którą powinni płacić wszyscy użytkownicy radia czy telewizora. Koszt jest rożny, w zależności od odbiornika. Jeśli posiadamy w domu radio, abonament wynosi 8,70 miesięcznie. Natomiast w przypadku telewizora, koszt to 27,30. Co istotne, w 2023 roku abonament RTV wzrósł o kilka procent. Opłaty należy uiścić zawsze do 25. dnia każdego miesiąca. Istnieje też możliwość zapłacenia za cały rok z góry. Wtedy abonament wynosi dla radia- 104,40 zł, dla telewizora- 327,60 zł.Jest jednak kilka wyjątków. Opłaty za abonament RTV nie muszą płacić m.in. osoby, które ukończyły 75 rok życia, osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej, weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi czy osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.
Abonament RTV. Kontrole
Do każdego mieszkania może zapukać specjalnie oddelegowany do tego zadania pracownik Poczty Polskiej, który skontroluje, czy mamy w domu odbiornik telewizyjny bądź radiowy, a także, czy za niego zapłaciliśmy abonament. Kara za brak rejestracji odbiornika i niepłacenie abonamentu RTV to 30-krotność jego miesięcznej wysokości. Należy także uregulować zaległe składki. Co ważne, nie mamy obowiązku wpuszczać kontrolera do domu. Natomiast jeśli stwierdzimy, że kontrola została przeprowadzona w sposób nieprawidłowy, możemy odwołać się od grzywny do Ministra Infrastruktury.
Abonament RTV. Poczta nie chce zdradzić liczby kontrolerów
Jak informują Wirtualnemedia.pl, Poczta Polska nie chce ujawnić danych dotyczących tego, ilu pracowników wysyłanych jest do mieszkań Polaków. W komunikacie przesłanym przez biuro prasowe poczty można dowiedzieć się jedynie, że kontrole wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych, zgodnie z ustalonym planem, realizują wyznaczeni pracownicy Poczty Polskiej, na podstawie wydanych upoważnień do przeprowadzania kontroli wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników i jest to zadanie realizowane systematycznie w całym kraju.
Kontrolerzy mają obowiązek pokazać legitymację służbową, a na życzenie kontrolowanego, również dowód osobisty.