Podczas remontów na ulicy Ogrodowej odkryto kolejny fragment zabytkowego kanału rzeczki Ciek. To niewielki dopływ Łódki. Po raz pierwszy odnaleziono kanał tej rzeczki podczas budowy centrum handlowego Manufaktura, kolejny został ujawniony niedawno w czasie remontu kamienicy przy Legionów 37a. Przebiegał on pod podwórkiem i jedną z oficyn kamienicy. Pozostałości drewnianego mostku nad Ciekiem od Piotrkowskiej ukazały się ekipom remontowym przy pracach na skrzyżowaniu ulic Legionów z Gdańską. Na kolejne elementy kanału natrafiono przy remoncie ulicy Mielczarskiego. Najnowszym znaleziskiem jest fragment ceglanego kanału odkryty przy budowie skweru w okolicach famuły Poznańskiego przy ulicy Ogrodowej 28.
Polecany artykuł:
Odnaleziony kanał znajduje się w dosyć dobrym stanie technicznym. Cegły, z którego został zbudowany sygnowane są literami „I P” co oznacza, że kanał wzniesiono na zlecenie właścicieli fabryki Poznańskiego i najpewniej powstał w tym samym czasie co famuły przy Ogrodowej 28. Ze starych map ZWIK wynika, że zabytkowy kanał przebiega pod famułami i przecina ich podwórko.
Wszelkie odpady trafiały do prowizorycznych kanałów zanim w Łodzi powstała sieć kanalizacyjna. Ich całkowita długość wynosiła ponad 20 km. Nikt specjalnie o nie nie dbał. Były często zamulone osadami, trafiały do nich nie tylko ścieki, ale i śmieci. Dno i ściany kanałów wykonywano z różnych materiałów: gliny, drewna, cegieł i kamieni oraz betonowych kręgów.
Kanał rzeczki Ciek to nie jedyny kanał, który odkryto podczas prac budowlanych. Stary kanał rzeki Jasień odkryto pod ulicą Kilińskiego, kanał rzeczki Łodzia odnaleziono przy ulicy Pomorskiej, a kanał rzeki Dąbrówki ukazał się podczas remontu ulicy Rzgowskiej.