Kogo nie wolno zwolnić z pracy?
Teoretycznie szef ma prawo do zwolnienia każdego pracownika, ale Kodeks pracy w sposób szczególny chroni niektóre osoby przed zwolnieniem. Do grup pracowników, które są otoczone taką ochroną należą:
- kobiety w ciąży
- kobiety na urlopie macierzyńskim
- mężczyźni na urlopie ojcowskim
- pracownicy na urlopie rodzicielskim i wychowawczym
- osoby zbliżające się do osiągnięcia wieku emerytalnego
- związkowcy
- pracownicy przebywający na zwolnieniu lekarskim oraz na urlopie wypoczynkowym.
Przepisy zapewniające akurat tym grupom szczególną ochronę wynikają wprost z konstytucyjnych praw i wolności pracowników, a także Kodeksu pracy. Pracujących rodziców chronią przepisy mówiące o zapewnieniu im stabilności zatrudnienia i dochodu oraz umożliwieniu godzenia życia zawodowego z rodzinnym, a także konstytucyjna zasada dobra rodziny.
Osoby przed emeryturą chroni natomiast art. 38 Kodeksu pracy oraz art. 65 Konstytucji RP. Okres ochronny rozpoczyna się 4 lata przed osiągnięciem wieku emerytalnego. W przypadku działaczy związkowych pracodawca musi uzyskać zgodę związkowców na zwolnienie, co wynika z ustawy o związkach zawodowych. Z kolei ochrona osób przebywających na zwolnieniu lekarskim wynika z zapisów Kodeksu pracy (art. 41) oraz konstytucyjnej zasady ochrony zdrowia i praw socjalnych. Jednakże w tym przypadku ochrona jest czasowa.
Te przepisy warto znać
Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, jeśli nieobecność dotyczy pracownika zatrudnionego krócej niż 6 miesięcy, to pracodawca może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia po 3 miesiącach choroby. W przypadku dłuższego stażu lub choroby zawodowej tudzież wypadku przy pracy, pracodawca może rozwiązać umowę po wyczerpaniu okresu zasiłkowego, a także okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.
Ostatnia grupa to osoby przebywające na urlopie. Jak wyjaśnia DGP, pracodawca nie może rozwiązać za wypowiedzeniem umowy o pracę z pracownikiem w czasie, gdy przebywa on na urlopie lub innej usprawiedliwionej nieobecności. Taki zapis można znaleźć w przepisach Kodeksu pracy.
Warto jednak pamiętać, że pracodawca może zwolnić osoby należące do grup chronionych w przypadku wyraźnego naruszenia przepisów czy złamania obowiązków. W takiej sytuacji może rozwiązać umowę z winy pracownika (zwolnienie dyscyplinarne) i bez zachowania okresu wypowiedzenia. Również w przypadku likwidacji zakładu pracy lub ogłoszenia upadłości istnieje możliwość zwolnienia osób chronionych.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna