Kleszcz

i

Autor: pixabay.com

Kleszcze atakują również zimą! Lasy Państwowe ostrzegają przed niebezpieczeństwem

2023-01-16 11:46

Lasy Państwowe ostrzegają przed niebezpieczeństwem, jakie kryje się w polskich lasach. Błędnie myślimy, że na kleszcze możemy natknąć się jedynie latem, a tymczasem są one poważnym zagrożeniem również zimą. Jak rozpoznać te pajęczaki i jak się przed nimi chronić? Wyjaśniamy.

Kleszcze atakują również zimą

Kleszcze to pajęczaki, na które szczególnie narażeni jesteśmy latem i jesienią. Jak się jednak okazuje, potrafią pojawić się w lasach również zimą, szczególnie teraz, kiedy mamy do czynienia z temperaturą powyżej zera. W mediach społecznościowych Lasów Państwowych pojawiło się ostrzeżenie nadleśniczego Grzegorz Gaczyński, który zaobserwował w ostatnim czasie wzmożoną aktywność pajęczaków.

Jak rozpoznać kleszcze i jak się przed nimi chronić?

Kleszcze to pajęczaki, które należą do podgromady roztoczy. Dorosłe osobniki osiągają maksymalnie 3,5 mm. Większość kleszcze nie przekracza jednak 1,5 mm. Ze względu na tak mały rozmiar, ciężko na pierwszy rzut oka je rozpoznać, a nawet zauważyć. Pajęczaki te są owalne lub okrągłe. Z pierścieniowatej podstawy wystają im nogogłaszczki, natomiast ryjek kleszczy ma charakterystyczny, podłużny kształt. Jest przystosowany do ssania krwi i płynów żywicieli.

Kleszcze mogą przenosić bardzo niebezpieczne dla zdrowia choroby. Wśród najczęstszych wymienia się boreliozę, kleszczowe zapalenie mózgu oraz babeszjozę. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio się przed nimi zabezpieczać. Najlepszym sposobem, oprócz zaszczepienia przeciwko KZM, jest stosowanie repelentów, czyli środków odstraszających kleszcze i komary. Oczywiście, wybierając się na spacer w miejsca, gdzie lubią przebywać kleszcze, należy też pamiętać o odpowiednim stroju.

Serce Świateł dla Pawła Adamowicza. Wydarzenie KOD-u przeciw nienawiści