Eksperci z aplikacji PanParagon przeanalizowali paragony spożywcze z całej Polski z datą zakupu w okresie od 1 sierpnia 2022 do 31 lipca 2023. Szczególną uwagę zwrócili na obecność na paragonach alkoholu. Jak się okazało, w ostatnim roku najczęściej po alkohol sięgali mieszkańcy województw śląskiego i zachodniopomorskiego - w obu przypadkach udział procentowy paragonów spożywczych z trunkiem na liście wynosił niemal 15 proc. Woj. łódzkie, gdzie odnotowano 11,89 proc. paragonów z alkoholem, znalazło się na czwartym miejscu od końca. Mniej alkoholu kupowali tylko mieszkańcy województw opolskiego (11,87 proc.), kujawsko-pomorskiego (11,6 proc.) i podkarpackiego (11,01 proc.).
W całej Polsce, co nie jest zaskoczeniem, największą popularnością cieszy się piwo. Złoty trunek pojawił się na ok. 10 proc. paragonów ujętych w analizie. Wódka pojawiła się na ok. 1,5 proc. przebadanych paragonów, a wino na ok. 1,2 proc. paragonów. Podobnie wygląda kolejność najpopularniejszych napojów alkoholowych w Łódzkiem. Różnią się tylko ich proporcje, które wyraźnie wskazują, że mieszkańcy woj. łódzkiego gustują w mocniejszych alkoholach.
Woj. łódzkie należy do regionów, gdzie najrzadziej kupuje się piwo. Złoty trunek znalazł się na 9,21 proc. paragonów mieszkańców Łódzkiego. Mniej piwa kupowano tylko w woj. wielkopolskim (9.17 proc.) oraz podkarpackim (8,95 proc.). Największymi miłośnikami piwa okazali się natomiast Ślązacy (11,63 proc. paragonów) oraz mieszkańcy woj. zachodniopomorskiego (11,47 proc. paragonów). Poniżej średniej krajowej sprzedaje się też w regionie łódzkim wina (0,98 proc. paragonów), choć w tej akurat kategorii mieszkańcy regionu łódzkiego znaleźli się w połowie stawki, zajmując 9. miejsce.
Łódzkie znalazło się natomiast w czołówce pod względem kupna wódki – trunek ten znalazł się na 1,77 proc. ujętych w badaniu paragonów. Większą popularnością wódka cieszyła się tylko na Podlasiu (3,3 proc. paragonów) i na Śląsku (2,11 proc.)
Najczęściej kupowane alkohole w woj. łódzkim:
- piwo – 9,21 proc.
- wódka – 1,77 proc.
- wino – 0,98 proc.
- whisky – 0,74 proc.
- likier – 0,27 proc.
- gin – 0,09 proc.
- brandy – 0,07 proc.
- tequila – 0,04 proc.
Fakt, że mieszkańcy woj. łódzkiego preferują mocniejsze alkohole, potwierdza też fakt, że to właśnie w Łódzkiem kupuje się najmniej trunków bezalkoholowych - 0-procentowe zamienniki alkoholu znalazły się na zaledwie 0,56 proc. uwzględnionych w badaniu paragonów. W kolejnych na liście woj. zachodniopomorskim, podkarpackim i dolnośląskim wskaźnik ten przekroczył 0,74 proc. Najwięcej zamienników alkoholu kupowali natomiast mieszkańcy woj. podlaskiego (1,23 proc.).