Czas na rozliczenie PIT za 2022 rok

i

Autor: Materiały prasowe

Jak emeryt lub rencista może przekazać 1,5 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego?

2023-03-06 12:12

Od tego roku podatnicy mogą przekazać na rzecz organizacji pożytku publicznego aż 1,5 proc. swojego podatku (wcześniej było to tylko 1 proc.). Wybrane organizacje mogą też wesprzeć emeryci i renciści, których rozlicza ZUS. Sprawdź, jak emeryci lub renciści mogą przekazać 1,5 proc. podatku na wybrane organizacje pożytku publicznego.

W tym roku wzrosła kwota, jaką przy okazji rozliczania PIT możemy przekazać na rzecz organizacji pożytku publicznego. Podatnik rozliczający PIT za 2022 rok może zadeklarować przekazanie 1,5 proc. swojego podatku dla dowolnie wybranej organizacji. Możliwość taką mają też emeryci i renciści, którzy nie rozliczają się samodzielnie, a robi to za nich ZUS.

Jak emeryt lub rencista może przekazać 1,5 proc. podatku na rzecz OPP

Emeryci lub renciści, których jednym źródłem dochodu są świadczenia otrzymywane z ZUS, nie muszą rozliczać się z Urzędem Skarbowym, bo robi to za nich ZUS w deklaracji PIT-40A. W formularzu tym nie ma jednak możliwości wskazania organizacji pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1,5 proc. swojego pożytku. Emeryt lub rencista, który chce wesprzeć wybraną organizację może to zrobić na dwa sposoby.

Po pierwsze, po otrzymaniu PIT-40A, emeryt lub rencista może rozliczyć i wysłać własną deklarację PIT-37 lub PIT-36, wskazując w niej organizację, której chce przekazać 1,5 proc. podatku. Metoda ta jest jednak czasochłonna i wiąże się z samodzielnym wypełnieniem całej deklaracji podatkowej. Na szczęście jest prostszy sposób na wsparcie OPP. Oświadczenie o przekazaniu 1,5 proc. podatku można złożyć za pomocą formularza PIT-OP.

Jak wypełnić oświadczenie PIT-OP?

Oświadczenie PIT-OP mogą składać emeryci i renciści, dla których podatek obliczony przez organ rentowy w PIT-40A jest ich podatkiem rocznym i nie złożyli zeznania PIT-37 lub PIT-36. W formularzu PIT-OP wystarczy podać jedynie swoje dane (imię, nazwisko, PESEL), nazwę i adres urzędu skarbowego, w którym się rozliczamy oraz numer KRS organizacji pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1,5 proc. podatku. Można także wskazać, komu konkretnie chcemy pomóc (wpisując np. imię i nazwisko chorego dziecka) lub podać konkretny cel, jeśli organizacja prowadzi wiele różnych programów. Nie trzeba przy tym wyliczać dokładnej kwoty, jaką chcemy przekazać, ani wpisywać nazwy organizacji (wystarczy sam numer KRS).

Gdzie należy złożyć PIT-OP?

PIT-OP należy złożyć do 2 maja 2023 r. we właściwym urzędzie skarbowym. Można to zrobić osobiście, za pośrednictwem poczty lub przez internet. Co ważne, raz złożone oświadczenie będzie obowiązywało na kolejne lata – jeżeli w tym roku wskażemy w PIT-OP konkretną organizację, której chcemy przekazać 1,5 proc podatku, w kolejnych latach organ podatkowy sam przekaże tej organizacji określoną część naszego podatku.

Jeśli będziemy chcieli zmienić organizację, którą wspieramy, wystarczy, że w kolejnym roku podatkowym złożymy nowe oświadczenie PIT-OP. Ono również będzie obowiązywało do czasu aż emeryt lub rencista wycofa bądź zmieni wyrażoną w PIT-OP zgodę na przekazanie 1,5 proc. podatku konkretnej organizacji.

Krajowa Wystawa Psów Rasowych w Rydzynie koło Leszna