Parkomaty na parkingach nie są nowością. Robi się ciekawiej gdy są one zasilane panelami słonecznymi. Jeszcze ciekawsze jest ustawienie takich urządzeń na pod ziemią. Tak właśnie zrobiono na podziemnym parkingu dworca Łódź Fabryczna. Łodzianie są zdziwieni pojawieniem się parkomatów w tym miejscu.
- Wydaje się to dosyć absurdalne. Panele fotowoltaiczne powinny mieć dostęp do słońca. Tutaj jest podziemie i jaki to jest sens? […] Nie mam pojęcia jak to działa, ale skoro panele fotowoltaiczne zakładamy na dachach to wydaje się absurdem, że są pod ziemią. Nie wiem czy to światło tutaj je napędza. Też nie oszukujmy się, to światło nie jest jakieś rażące.
- To by miało sens, jeżeli wyeliminujemy typowy prąd, wtedy mamy fotowoltaikę, ale no ona działa na słońce.
- Podchodzę, widzę parkomat. No fajne urządzenie, ale zadzieram głowę i widzę panel. Zacząłem się zastanawiać czy to jest jakaś forma żartu lub performance’u, ale chyba nie. Zrobiłem tutaj krótki spacer i okazało się, że to niejedyne takie urządzenie. W żarówkach nadzieja. Może to one jakoś je ładują. Podejrzewam, że jakbyśmy to przeanalizowali, by się okazało, że pewnie z naszych pieniędzy jest ta inwestycja realizowana.
- Pierwszy raz coś takiego widzę. Myślę, że to jest żart, bo dałoby się lepiej wydać pieniądze niż na panele, które mają zerowy dostęp do światła.
- Z pewnością to nie ma sensu. Ja jestem starej daty i nie wiem czy panele działają na jakieś lampy. Według mnie to jakaś bzdura totalna.
Polecany artykuł:
Gdzie słońce nie dochodzi, tam dojdzie opłata za parkowanie. Jak się okazuje może nie są one aż tak bezsensownie ustawione. To wszystko jest częścią większego projektu.
- W ostatnim czasie w mieście pojawił się nowy operator strefy płatnego parkowania, który montował nowe urządzenia w całym mieście. O wiele tańsze i łatwiejsze jest zamontowanie tych samych urządzeń we wszystkich lokalizacjach, niż specjalne zamawianie kilku na dworzec „Fabryczny”. To znacząco zwiększyłoby koszty zamówienia, a nie chcemy nadwyrężać budżetu. Ponadto w dobie kryzysu energetycznego kwestie ekologiczne są ważne, stąd na nowych parkomatach pojawiły się panele słoneczne, które ograniczają zużycie energii. Panel słoneczny ładuje się również od sztucznego oświetlenia, które jest na dworcu, więc również tam możemy ograniczyć to zużycie energii. Same urządzenia, oprócz panelu, mają własne źródła zasilania, więc nie mamy tutaj przypadku, że przestaną działać. Z kwestii ekologicznych, które znajdują się również w parkomatach to w momencie gdy ich nie używamy to przechodzą w tryb czuwania, po to by ograniczyć zużycie energii – tłumaczy Tomasz Andrzejewski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu.
Polecany artykuł: