mieszkanie na wynajem

i

Autor: Pixabay

DAC7

Fiskus prześwietli wynajmujących mieszkania. Od lipca nowe przepisy

2024-07-03 8:47

Od lipca fiskus będzie kontrolować osoby wynajmujące mieszkania i domki za pośrednictwem platform internetowych. Urząd skarbowy może domagać się zapłaty zaległego podatku. To efekt wdrożenia na grunt polskiego prawa unijnej dyrektywy DAC7.

Skarbówka prześwietli wynajmujących mieszkania

O unijnej dyrektywie DAC7 mówi się przede wszystkim w kontekście sprzedaży towarów za pośrednictwem platform internetowych, takich jak Allegro czy Olx. Nowe przepisy dotyczą jednak także osób, które wynajmują mieszkania i domki za pośrednictwem platform, takich jak Airbnb czy Booking. W Polsce od 1 lipca zaczęła obowiązywać ustawa o wymianie informacji podatkowych, która wdraża na grunt polskiego prawa unijną dyrektywę DAC7. Co dokładnie się zmieni dla osób zajmujących się najmem krótkoterminowym?

Nowe przepisy nakładają na platformy cyfrowe obowiązek wysyłania raportów na temat sprzedawców, którym umożliwiają dokonywanie transakcji, zarówno związanych ze sprzedażą towarów, jak i świadczeniem usług. W przypadku sprzedaży towarów nowym obowiązkiem zostaną objęte osoby, które w ciągu roku dokonały więcej niż 30 transakcji, a ich łączne wynagrodzenie z tego tytułu przekroczyło w danym roku 2 tys. euro. Inaczej jest w przypadku osób wynajmujących mieszkania i domki. Tutaj nie ma żadnych limitów.

Do bazy fiskusa trafią informacje dotyczące nawet sprzedaży jednego noclegu. Raporty przesyłane do Krajowej Administracji Skarbowej będą dotyczyć wszystkich transakcji od 1 stycznia 2023 roku, a to oznacza, że każda osoba, która choć raz wynajęła mieszkanie w tym czasie, może spodziewać się kontroli. Skarbówka będzie sprawdzać, czy osoby trudniące się najmem za pośrednictwem platform internetowych opłacają podatki.

Prezes Polskiego Stowarzyszenia Najmu Krótkoterminowego w rozmowie z dziennikiem Fakt wyjaśnił, jakie obowiązki podatkowe spoczywają na wynajmujących.

– Wynajmowanie domów, mieszkań czy pokoi na doby, zwane potocznie wynajmem krótkoterminowym, jest w istocie świadczeniem usług hotelarskich. Według przepisów podatkowych i prawa przedsiębiorców, świadczenie takich usług za pośrednictwem platform internetowych ma charakter działalności gospodarczej i tak powinien być rozliczany – podkreślił Grzegorz Żurawski.

Oto najbardziej deficytowe zawody w Polsce. Wśród nich mundurowi  

Najemcy z Marywilskiej znów wyszli na ulicę. Protestowali na Placu Bankowym
Listen on Spreaker.