Festiwal Audioriver jednak odbędzie się na Zdrowiu?!
Jeśli organizator wywiąże się z tych warunków do 30 kwietnia, pierwsza łódzka edycja Festiwalu Audioriver odbędzie się w dniach 12-14 lipca w parku na Zdrowiu. Jeśli nie, impreza odbędzie się w innym miejscu. W umowie określono lokalizacje zastępcze, a są to: Błonia Łódzkie, Park Julianowski oraz Park Baden-Powella w Łodzi.
- Festiwal na pewno w 2024 roku się odbędzie. To nie podlega już żadnej dyskusji. Bierzemy pod uwagę alternatywne lokalizacje, a miejsce ustalimy na podstawie konkretnych ekspertyz. Cały czas jednak uważamy, że obecna lokalizacja jest najlepsza i daje możliwość zrealizowania festiwalu – mówi Piotr Kurzawa z Łódzkiego Centrum Wydarzeń.
Jakie pytania przesłał do organizatora Zarząd Zieleni Miejskiej?
- Są to różne pytania dotyczące przede wszystkim sposobów zabezpieczenia terenu parku czy Pomników Przyrody – na przykład o to, czy będziemy odgradzać takie miejsca, a także czy będziemy zabezpieczać trawniki specjalnymi panelami. Są to jak najbardziej racjonalne pytania i my z naszej strony odpowiadamy na nie twierdząco - będziemy zabezpieczać, mamy świadomość tego, w jakim miejscu się znajdujemy oraz że organizacja wydarzeń na terenach zielonych wymaga od nas odpowiednich zabezpieczeń. Nie jesteśmy ludźmi, którzy nie wiedzą jak to zrobić - powiedział nam Michał Fałat, organizator Audioriver.
Przedstawiciele Łódzkiego Centrum Wydarzeń i Audioriver przedstawili na konferencji prasowe szczegółowe informacje dotyczące organizacji festiwalu w parku na Zdrowiu.
- Produkcja festiwalu rozpocznie się około 21 czerwca. Pomimo długiego czasu prac, postępować one będą stopniowo, co oznacza, że 16% Parku, na którym odbywa się festiwal, będzie niedostępne tylko przez kilka dni. Festiwal nie będzie ogrodzony w trakcie przygotowań, umożliwiając swobodne przemieszczanie się po całym jego terenie poza miejscami, gdzie będą stawiane sceny i strefy partnerskie. 84%, czyli 158 z 188 hektarów, parku będzie otwarte dla mieszkańców przez cały czas – informują organizatorzy.
Organizator zapewnia, że będzie działał według ścisłych wytycznych Zarządu Zieleni Miejskiej i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków celem ochrony zieleni parku, a także że nie będzie wycinać ani drzew, ani krzewów, ani ingerować w zieleń parku. Auta uczestników mają nie być wpuszczane na teren festiwalu.
Polecany artykuł:
- Pomniki Przyrody na terenie festiwalu zostaną ogrodzone, by zapobiec przypadkowemu uszkodzeniu ich w trakcie produkcji oraz festiwalu. Miejsca pamięci i historyczne będą znajdować się poza terenem festiwalu lub z ograniczonym do nich dostępem. Organizator uzyskał pozytywną opinię od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków co do realizacji festiwalu, nie dostrzegając zagrożeń pod kątem historycznym i zabytkowym – czytamy w informacji przesłanej przez organizatora.
Organizator zapewnia także, że współpracuje z łódzkim ZOO celem minimalizacji wpływu dźwięku na zwierzęta. Poziom głośności ma zostać tak ustalony, by nie szkodzić zwierzętom.
Kontrowersje wokół organizacji festiwalu w parku na Zdrowiu
Lokalizacja tak dużego wydarzenia w miejskim parku od początku wzbudzała wiele kontrowersji. Mieszkańcy wyrażali swoje zaniepokojenie faktem, że głośny festiwal zakłóci spokój zwierząt w pobliskim ogrodzie zoologicznym. Nie brakowało też obaw o stan parku po tym, jak przewinie się przez niego kilkadziesiąt tysięcy fanów muzyki. Dodatkowym argument przeciw było organizowanie imprezy rozrywkowej w okolicach Pomnika Czynu Rewolucyjnego oraz Wzgórza Niepodległości, gdzie leżą szczątki ofiar Rewolucji 1905 roku oraz walk niepodległościowych. Powstała nawet petycja, pod którą podpisało się ponad 6 tysięcy osób, domagających się zmiany lokalizacji.
Przeciwnicy zorganizowania festiwalu w parku na Zdrowiu zapowiadają, że nie zamierzają składać broni. Nadal trwa zbieranie podpisów pod petycją. Niewykluczone, że odbędzie się także protest uliczny.