To największe w tym roku sportowe wydarzenie akademickie w Europie. Na łódzkich obiektach o medale w 20 dyscyplinach powalczy 4,2 tys. reprezentantów 457 uczelni z 37 krajów, w tym ponad 600 z Polski.
Europejskie Igrzyska Akademickie 2022. Ceremonia otwarcia
Oficjalnie imprezę otwarto w niedzielny wieczór w Atlas Arenie ceremonią wzorowaną na igrzyskach olimpijskich, m.in. z przemarszem kilku tysięcy sportowców z flagami swoich krajów oraz muzyczno-wizualnym widowiskiem. Przysięgę w imieniu sportowców złożył pływak, student Politechniki Łódzkiej Marcel Wągrowski.
Łódzcy zawodnicy są gotowi igrzyska. Sprawdziliśmy w akademiku Politechniki Łódzkiej, czy czuć już tam sportowego ducha.
- Od miesiąca wszyscy żyjemy tylko tą imprezą - tłumaczy pływaczka Aleksandra Bednarek. - Miałam okazję rozmawiać ze znajomym, który będzie grał w drużynie waterpolistów. Są ciekawi swoich osiągnięć. Podobne emocje panują wśród lekkoatletów. Myślę, że wszyscy przeżywają to podobnie, niezależnie od dyscypliny.
Dlaczego warto przyjść na zawody i kibicować?
- Emocje będą ogromne i damy z siebie wszystko - mówi pływak Jan Kałusowski. - To będą niezapomniane chwile dla tych, którzy przyjdą.
Europejskie Igrzyska Akademickie. Program
Wstęp na imprezę jest wolny. Arenami zmagań sportowców będą m.in.: Sport Arena im. Józefa Żylińskiego, Zatoka Sportu, hale MOSiR przy ul. Małachowskiego i Skorupki, ośrodek przy ul. Minerskiej, a także obiekty Anilany, AZS oraz Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Koszykówka 3x3, siatkówka plażowa, piłka ręczna zagoszczą w Ogrodach Geyera, a szachy w EC1.
Łódź stolicą sportu akademickiego będzie przez dwa tygodnie. Organizatorami zawodów są Politechnika Łódzka, Akademicki Związek Sportowy oraz miasto Łódź.
Więcej informacji na temat programu igrzysk, znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej imprezy.