Przesądy i zabobony. Czym są?
Przesądy to nic innego jak przekonania, wierzenia, które jednak logicznie nie mają żadnego wytłumaczenia. Najczęściej przyjmuje się, że przesądy i zabobony wywodzą się lub nawiązują do dawnych wierzeń i rytuałów kultury magicznej.
Warto jednak zwrócić uwagę, że przesądy i zabobony mają dwie, nieco różniące się od siebie teorie, choć często są stosowane zamiennie. Według Waldemara Kuligowskiego "przesąd" dotyczy raczej aktu przekonaniowego, a „zabobon” aktu czynnościowego.
Przesądy przekazywane z pokolenia na pokolenie wciąż są żywe i wielokrotnie słyszymy je w naszych domach, niezależnie od tego, czy jest to wieś, czy miasto, czy ludzie są bardziej czy mniej wykształceni.
Zabobony w Polsce. Czy Polacy są przesądni?
CBOS sprawdził, czy Polacy są przesądni. Jak się okazuje, większość z nas wierzy w zabobony!
"Z deklaracji ankietowanych wynika, że ponad połowa dorosłych Polaków (54%) wierzy w przynajmniej jeden z dziesięciu przesądów, o które zapytaliśmy w naszym lipcowym badaniu, w tym wiaręw co najmniej pięć z nich zadeklarowało 14% ankietowanych. Co siódmy respondent (15%) przyznał,że wierzy w trzy lub cztery wymienione zabobony, a co czwarty (25%) – w jeden lub dwa." - możemy przeczytać w komunikacie.
Najbardziej popularnym przesądem wśród Polaków jest trzymanie kciuków. W taki gest wierzy jedna trzecia badanych. Niespełna co czwarty dorosły Polak ufa natomiast, że szczęście może przynieść kominiarz czy też czterolistna koniczyna.
Najpopularniejsze polskie przesądy. Znasz je wszystkie?
A jakie są najpopularniejsze polskie przesądy? Przy okazji, że dziś jest trzynasty, który wypada w piątek, a więc dla wielu osób jest to dzień pechowy, przypominamy inne zabobony, w które wierzymy.
Najciekawsze polskie przesądy znajdziecie w naszej galerii.