Co dalej z 800 plus?
Rodzina 500 plus to sztandarowy program PiS, który został wprowadzony w 2015 roku. Początkowo na drugie i kolejne dziecko, a od 2019 roku na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia. Po 9 latach rodzice mają doczekać się waloryzacji świadczenia – z 500 do 800 złotych. To był jeden z głównych postulatów wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. Teraz, kiedy niemal jest już pewne, że Prawo i Sprawiedliwość, mimo wygranych wyborów, nie będzie w stanie stworzyć większościowego rządu, mnożą się pytania o przyszłość programu 800 plus. Co prawda partie tworzące większość sejmową zapowiadają, że nie wycofają świadczenia rodzinnego, jednakże mnożą się spekulacje odnośnie możliwości wprowadzenia progu dochodowego uprawniającego do pobierania 800 plus.
Będą zmiany w 800 plus?! Tego chce większość Polaków
Okazuje się, że większość Polaków popiera wprowadzenia kryterium dochodowego. W sondażu Instytutu Badań Pollster, zrealizowanym na zlecenie "Super Expressu", ankietowanych zapytano: "Czy nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy gospodarstwa domowego, od którego nie przysługuje świadczenie 800+?".
Na to pytanie 63 proc. badanych odpowiedziało twierdząco. Natomiast 37 proc. respondentów uznało, że nie należy wprowadzać progu dochodowego w świadczeniu 800 plus.
Sondaż zrealizowano na próbie 1014 dorosłych Polaków.