Dodatkowy urlop dla rodziców
W marcu wejdą w życie zmiany w Kodeksie pracy. Do istniejących urlopów dla rodziców - macierzyńskiego, ojcowskiego i rodzicielskiego zostanie dopisany uzupełniający urlop macierzyński. Rodzice dzieci urodzonych przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub tych, które w dniu narodzin ważyły mniej niż 1000 g będą mogli liczyć na tydzień urlopu za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu, maksymalnie do 15 tygodni.
Dla rodziców dzieci, które przyszły na świat przed ukończeniem 36. tygodnia ciąży lub urodzonych o czasie, ale wymagających hospitalizacji, przewidziano urlop w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu, maksymalnie do ośmiu tygodni.
W przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie przy ustalaniu wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie uwzględniana waga dziecka o najniższej masie urodzeniowej oraz okres pobytu w szpitalu dziecka najdłużej hospitalizowanego.
Przepisy precyzują, że dla ustalenia wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będą się sumowały okresy pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8. tygodnia lub 15. tygodnia po porodzie, a niepełny tydzień zostanie zaokrąglony w górę. Regulacja ta uwzględnia przerwy między kolejnymi hospitalizacjami dziecka.
Urlop ma przysługiwać matkom lub ojcom, a także prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym i adopcyjnym. Wysokość wypłacanego w czasie dodatkowego urlopu zasiłku macierzyńskiego wyniesie 100 proc. jego podstawy.
Zmiany wchodzą w życie w marcu
Nowelizacja Kodeksu pracy została przegłosowana przez Sejm 6 grudnia, następnie została podpisana przez prezydenta 13 grudnia 2024 roku, a 18 grudnia znalazła się Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że nowy urlop zacznie obowiązywać od 19 marca, bowiem przepisy zwyczajowo wchodzą w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.
Przypomnijmy, że nowelizacja była odpowiedzią na petycję, która wpłynęła w listopadzie 2023 r. do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jej autorem była Fundacja Koalicja dla Wcześniaka. Podpisy pod nią złożyło blisko 16 tys. osób.
Hamer, Agamemnon i Adel. Takie imiona nadawano dzieciom w Łódzkiem w 2024 roku