Rewolucyjne zmiany w National Geographic
Media na całym świecie piszą o rewolucyjnych zmianach, które wdraża właśnie National Geographic. Jak podaje Washington Post, magazyn zwolnił swoich ostatnich etatowych dziennikarzy i nie będzie od przyszłego roku sprzedawany w amerykańskich kioskach. Zwolnienia dotknęły dziewiętnastu pracowników redakcji. Kilku z nich potwierdziło tę informację za pośrednictwem Twittera.
- Właśnie dotarł do mnie nowy numer National Geographic, który zawiera mój najnowszy artykuł - szesnasty i ostatni jaki napisałem w roli starszego dziennikarza.
NatGeo zwalnia wszystkich swoich pracowników.
Miałem wielkie szczęście. Mogłem pracować z niesamowitymi dziennikarzami i opowiadać ważne, globalne historie. To był zaszczyt - napisał Craig Welch.
National Geographic zwalnia wszystkich etatowych dziennikarzy
Z informacji do których dotarł Washington Post wynika, że artykuły do National Geographic będą pisać niezależni autorzy (freelancerzy) oraz kilku redaktorów, którzy pozostaną na etacie. Cięcia miały dotknąć także fotografów pracujących na kontraktach.
Zmiany mają być podyktowane koniecznością cięcia kosztów przez nowego właściciela, czyli Walt Disney Co. Mimo, że National Geographic nadal pozostaje jednym z najbardziej poczytnych magazynów w Stanach Zjednoczonych - obecnie ma prawie 2 mln subskrybentów, to w porównaniu z 12 mln w latach 80. XX w. notuje ogromny spadek sprzedaży.
Jak podaje Washington Post, to już druga fala zwolnień w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy i czwarta od czasu przejęcia magazynu najpierw przez 21st Century Fox w 2015 roku, a następnie przez Disneya w 2019 roku.
- Zmiany kadrowe nie zmienią naszej zdolności do wykonywania tej pracy, ale raczej dadzą nam większą elastyczność w opowiadaniu różnych historii i spotykaniu naszych odbiorców tam, gdzie są - powiedział rzecznik prasowy magazynu, Chris Albert, cytowany przez The Post. - Wszelkie insynuacje, że ostatnie zmiany negatywnie wpłyną na magazyn lub jakość naszych opowieści, są po prostu błędne.
National Geographic ukazuje się w USA od 1888 roku. Pierwszy numer w Polsce został wydany w październiku 1999 roku.