Czy rowery i hulajnogi otrzymają numery rejestracyjne? Jest konkretna odpowiedź ministerstwa

i

Autor: Pixabay.com

Prawo

Czy rowery i hulajnogi otrzymają numery rejestracyjne? Jest konkretna odpowiedź ministerstwa

2024-08-20 14:53

Kierowcy sugerują, aby wprowadzić numery rejestracyjne dla rowerzystów i użytkowników hulajnóg. Miałoby to sprawić, że ci będą mniej bezkarni. Głos w tej sprawie zabrało ministerstwo.

Numery rejestracyjne dla rowerów i hulajnóg?

Kierowcy od dawna oburzają się na zachowania rowerzystów. Od pewnego czasu drogę muszą dzielić także z użytkownikami hulajnóg. Aby zwiększyć ich odpowiedzialność za zachowanie na drogach pojawił się pomysł wprowadzenia numerów rejestracyjnych dla rowerów i hulajnóg. To znacznie pomogłoby identyfikacje przy ewentualnym wykroczeniu.

Z tym pomysłem zwrócono się nawet do Ministerstwa Infrastruktury. Jego przedstawiciele odpowiedzieli jednak, że rowery i hulajnogi nie podlegają unijnym ani krajowym procedurom homologacji, dlatego nie ma obowiązku ich rejestracji. To oznacza, że pomysł o wprowadzeniu numerów rejestracyjnych prawdopodobnie nie zostanie wprowadzony w życie. To nie spodoba się wielu kierowcom, którzy mają różne doświadczenia z rowerami czy hulajnogami.

- Rowerzyści i użytkownicy hulajnóg nie zwracają uwagi na przepisy. Dojeżdżają do pasów, nie zatrzymują się i przejeżdżają z dużą szybkością. Kierowca samochodu nawet oglądając się ma w pewnym momencie martwy punkt i nie widzi wszystkiego, wtedy łatwo o wypadek. Moim zdaniem przy każdym przejeździe dla rowerzystów powinny być barierki zmuszające do zatrzymania się – powiedział nam Sławomir, kierowca z wieloletnim doświadczeniem.

Jak przypomina dziennik.pl od 2021 roku obowiązują surowsze kary dla rowerzystów i użytkowników hulajnóg elektrycznych. Przepisy nakładają na nich obowiązek poruszania się po chodniku z prędkością zbliżoną do tempa pieszych (około 6 km/h) oraz ustępowania pierwszeństwa pieszym. W innym przypadku mogą zostać ukarania mandatem do 3 tys. zł.

Ile wypadków powodują rowerzyści

Ministerstwo Infrastruktury wskazało statystyki. W 2023 roku rowerzyści spowodowali 1313 wypadków. Dla porównania podano liczbę wypadków, których sprawcami byli piesi - 1007 zdarzeń, w których zginęło 206 osób. Dziennik.pl pisze, że resort sugeruje, że przy ewentualnym wprowadzeniu obowiązkowego ubezpieczenia OC, należałoby rozważyć objęcie nim nie tylko rowerzystów, użytkowników hulajnóg i UTO, ale również pieszych.

Nowe biletomaty na łódzkich drogach. Gdzie się pojawiły? 

Krzysztof Rutkowski dał żonie auto za MILION złotych. Tak wyglądała ich 5. rocznica ślubu. Winnica, kryształy i Maja w skrzydłach anioła

Jak dobrze znasz hity lata 2024? Te piosenki już zawsze będziemy kojarzyć z wakacjami [QUIZ]

Pytanie 1 z 8
Potrzebna mi przestrzeń, w drodze rodzę nowy plan, Bit, dobry bas…