Narodowe Święto Niepodległości wypada w tym roku w piątek, który w Kościele katolickim jest dniem pokutnym. Biorąc jednak pod uwagę uroczysty charakter 11 listopada, metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś podjął decyzję o udzieleniu dyspensy od obowiązku zachowania tego dnia wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych. Dyspensa oznacza, że w Święto Niepodległości katolicy mogą bez przeszkód jeść potrawy mięsne.
W Kościele katolickim w piątek wspomina się mękę i śmierć Jezusa na krzyżu. Tego dnia wierzący wezwani są do praktykowania czynów pokutnych, takich jak modlitwa, post i jałmużna. Zgodnie z kodeksem prawa kanonicznego, „wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba, że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa". Do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych zobowiązani są wszyscy katolicy, którzy ukończyli 14 lat. Post mają natomiast obowiązek zachowywać wszystkie osoby między 18. a 60. rokiem życia.
„Jeśli więc w piątek katolik chciałby odstąpić ze słusznej przyczyny od pokutnego przeżywania tego dnia, winien uzyskać odpowiednią dyspensę" – przypomnieli biskupi w komunikacie po 362. Zebraniu Plenarnym, które odbyło się w Wieliczce w dniach 21-22 czerwca 2013 r.
Udzielenie obowiązku od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w dzień pokutny należy do kompetencji biskupa diecezjalnego. Podczas 393. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które miało miejsce w dniach 11-12 października w Kamieniu Śląskim, biskupi wyrazili pozytywną opinię w kwestii udzielenia dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek 11 listopada, pozostawiając wydanie stosownego dekretu w kompetencji każdego z biskupów diecezjalnych.