dziecko

i

Autor: pexels

zdrowie psychiczne

Coraz więcej dzieci korzysta z usług psychologów i psychiatrów. Wzrost aż o 300 procent! "Trzeba normalizować ten temat"

2024-10-11 15:28

Tylko w pierwszej połowie 2024 roku liczba wizyt Polaków u psychologów i psychiatrów wzrosła o 60 procent w porównaniu do analogicznego okresu 2023 roku. Największe zaskoczenie jednak to dzieci, w przypadku których wzrost wyniósł 300 procent! "Trzeba normalizować ten temat" - mówi nam psycholog, Anna Rucka.

Coraz więcej dzieci chodzi do psychologa i psychiatry. Ogromny wzrost!

10 października obchodzony był Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, o które bez wątpienia, tak jak o zdrowie fizyczne, musimy dbać.

Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w 2023 roku lekarze w Polsce wystawili ponad 1,4 mln zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. Pacjenci spędzili na takich zwolnieniach 26 mln dni. Dla porównania, w 2022 roku liczba zwolnień wynosiła 1,3 mln, a łączna liczba dni absencji chorobowej sięgnęła 23,8 mln.

Ale dane z 2024 roku są jeszcze bardziej zaskakujące i zauważono ogromną tendencję wzrostową. Jak wynika z wewnętrznych statystyk centrum medycznego enel-med, liczba konsultacji dorosłych Polaków u psychologów i psychiatrów była wyższa o 60 procent w porównaniu do tego samego okresu 2023 roku.

Największą różnicę widać jeśli chodzi o najmłodszych. Liczba konsultacji u psychiatrów i psychologów dziecięcych była wyższa aż o 300 procent, czyli czterokrotnie!

"Bardzo cieszy mnie ten wzrost, bo wskazuje on, że wzrasta świadomość przede wszystkim rodziców a to bardzo dobra informacja. Kiedy boli nas ząb to idziemy do dentysty, kiedy boli nas gardło do internisty i jest to nie jest wstydem ani tematem tabu. Jednak wizyta u psychologa i psychiatry jest nadal często postrzegana jak coś wstydliwego albo co gorsza nagannego. Dlaczego? To temat zdecydowanie na inny wywiad. Nie mniej jednak każdy procentowy wzrost wizyt u tego typu specjalistów mnie jako psychologa bardzo cieszy. Trzeba nadal normalizować ten temat." - komentuje nam Anna Rucka, psycholog.

Czym jest zdrowie psychiczne?

Według Światowej Organizacji Zdrowia zdrowie psychiczne to dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka, a także zdolność do rozwoju i samorealizacji. Pojęcia użyte w tej definicji mają szerokie znaczenia. Ich rozumienie jest subiektywne, uwarunkowane kulturowo i środowiskowo.

Zdrowie psychiczne nie oznacza zatem jedynie braku chorób. Przejawia się również w poczuciu własnej wartości, zdolności do własnego rozwoju odpowiedzialności za swoje decyzje, trudności czy sukcesy, a także zaangażowaniu w życie społeczne.

Obecnie depresja dotyczy 120 milionów ludzi i stanowi jedną z 20 przyczyn niepełnosprawności na świecie.

Kasia Cichopek wściekła jak nigdy. Padła ofiarą kradzieży wizerunku!
Anna Rucka

i

Autor: Anna Rucka

Oto lista "zakazanych" imion w Polsce. Tak nie powinniśmy nazywać swoich dzieci