Chcesz złożyć wniosek o rentę wdowią? Sprawdź, jak przygotować się do wizyty w ZUS

i

Autor: ZUS

Renta wdowia

Chcesz złożyć wniosek o rentę wdowią? Sprawdź, jak przygotować się do wizyty w ZUS

2025-02-17 11:02

Od początku roku do ZUS-u wpłynęło już ponad 350 tys. wniosków o rentę wdowią. Wnioski można składać elektronicznie, a także w tradycyjnej formie papierowej w dowolnej placówce ZUS-u. Do wizyty w ZUS warto się wcześniej dobrze przygotować, czyli mieć przy sobie wszystkie dokumenty, jakie będą potrzebne podczas składania wniosku.

Od 1 stycznia 2025 r. można składać do ZUS-u wnioski o rentę wdowią. Wnioski można składać elektronicznie (za pośrednictwem portalu PUE/eZUS), a także w tradycyjnej formie papierowej w dowolnej placówce ZUS-u lub wysyłając pocztą. Osoby, które zdecydują się złożyć wniosek osobiście w placówce ZUS-u powinny się do takiej wizyty dobrze przygotować, czyli mieć przy sobie wszystkie dokumenty, jakie będą potrzebne podczas składania wniosku.

Wybierając się do ZUS-u powinno zabrać się ze sobą dokument tożsamości, czyli np. dowód osobisty, paszport lub e-Dowód dostępny w aplikacji mObywatel. Podczas wizyty w placówce konieczne będzie też podanie numeru PESEL oraz daty śmierci współmałżonka, po którym przysługuje renta rodzinna.

- Niezbędną informacją jest również potwierdzenie wspólności małżeńskiej, czyli tego, czy małżonkowie prowadzili wspólne gospodarstwo domowe – przypomina Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Należy również podać numer rachunku bankowego, na który ma być przekazywana wypłata. Jeżeli do tej pory ZUS wypłacał świadczenie za pośrednictwem poczty, to można pozostać przy tym sposobie przekazywania środków lub - bez konieczności wypełniania dodatkowych formularzy - zmienić dyspozycję wypłaty świadczeń na rachunek bankowy.

- Jeżeli wdowa lub wdowiec ma już ustalone prawo do renty rodzinnej oraz do własnego świadczenia, nie musi załączać żadnych dokumentów do wniosku o rentę wdowią - zapewnia Iwona Kowalska-Matis.

Jeżeli ktoś ma ustalone prawo tylko do jednego z tych świadczeń, powinien najpierw złożyć wniosek o drugie świadczenie: swoją emeryturę lub rentę albo rentę rodzinną po współmałżonku. Osoba składająca wniosek może sama wybrać wariant wypłaty, zaznaczając odpowiednią dyspozycję we wniosku, czyli może zdecydować się na 100 proc. renty rodzinnej i 15 proc. własnego świadczenia albo 100 proc. własnego świadczenia i 15 proc. renty rodzinnej.

- Wniosek o rentę wdowią można złożyć także wtedy, gdy prawo do drugiego świadczenia jest dopiero w trakcie ustalania np. wtedy, gdy nasz klient dostaje własną emeryturę i już złożył wniosek do ZUS-u o rentę rodzinną po zmarłym współmałżonku - wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.

W przypadku wątpliwości dotyczących spełnienia wszystkich warunków niezbędnych do uzyskania renty wdowiej, można skorzystać ze specjalnej ankiety dostępnej na stronie internetowej ZUS-u. Po jej wypełnieniu można też skorzystać z kalkulatora, który pozwala obliczyć szacunkową wysokość renty wdowiej.

Wypłaty renty wdowiej ruszą w lipcu 2025 r.

QUIZ. Jak mówiło się w czasach PRL-u? Sprawdź
Pytanie 1 z 11
Kto to jest „spekulant”?
Łódź Radio ESKA Google News
Autor:
Maryla Rodowicz z torebką za kilkanaście tysięcy złotych. Jeszcze niedawno narzekała na emeryturę!