Chcą wprowadzić urlop regeneracyjny dla wszystkich
- Polacy należą do najbardziej zapracowanych społeczeństw w Unii Europejskiej. W efekcie jesteśmy przemęczeni i zestresowani, a wiele osób szybko wypala się i pogarsza się ich stan zdrowia. Poprawa jakości zdrowia pracowników powinna być jednym z celów polityki społecznej państwa – apeluje Związkowa Alternatywa.
Związkowcy podkreślają, że w polskim systemie prawnym istnieje urlop na poratowanie zdrowia, ale dotyczy on tylko nauczycieli. Po przepracowaniu 7 lat pracownicy oświaty mają prawo do rocznego urlopu, pod warunkiem, że lekarz medycyny pracy uzna, że przerwa jest im potrzebna. Zdaniem Związkowej Alternatywy, podobne rozwiązanie powinno dotyczyć wszystkich pracowników.
- Proponujemy, by wpisać do Kodeksu pracy prawo do urlopu regeneracyjnego dla wszystkich pracowników, którzy przepracowali w danym zakładzie 7 lat. Urlop powinien być w pełni płatny i automatycznie przyznawany na wniosek pracownika. Wydaje się, że optymalnym okresem odpoczynku byłyby trzy miesiące. To czas wystarczający do odpoczynku i regeneracji, który zarazem nie zakłóca funkcjonowania danej firmy czy instytucji – piszą związkowcy w liście otwartym.
Polacy wśród najbardziej zapracowanych narodów
Zgodnie z tym założeniem, kolejny 3-miesięczny urlop regeneracyjny przysługiwałby pracownikowi po kolejnych siedmiu latach. Pytanie tylko, co w sytuacji zmiany miejsca pracy.
- Osoby zatrudnione w danej branży w sektorze publicznym powinny mieć prawo do regeneracji również wtedy, gdyby zmieniły miejsce zatrudnienia (np. przeszły z jednego ośrodka pomocy społecznej do innego). W ten sposób Kodeks pracy zachęcałby do tego, by wykwalifikowani pracownicy wiązali swoją karierę zawodową z daną instytucją – wyjaśnia ZA i dodaje, że oprócz urlopu regeneracyjnego rządzący powinni stopniowo skracać tydzień pracy.
- Przyczyniłoby się do poprawy zdrowia psychicznego i fizycznego pracowników, a co się z tym wiąże, wzrostem wydajności pracy. Korzyści byłyby tak dla pracowników, jak też pracodawców i całego społeczeństwa – podkreślają związkowcy.
Z danych opublikowanych przez Eurostat wynika, że Polacy znajdują się na drugim miejscu w UE pod względem czasu, jaki w ciągu tygodnia spędzają w pracy. Dłużej od nas pracują jedynie Grecy, średnio 41 godzin tygodniowo. Polacy pracują średnio przez 40,4 godz. w tygodniu. Średnia unijna wynosi natomiast 37,5 godziny. Z kolei najkrócej pracuje się w Holandii (33,2 godziny), w Niemczech (35,3) i Danii (35,4).
Najdynamiczniej rozwijające się gminy w Łódzkiem