Ceny żywności w 2023 r. poszybują w górę. Szczyt przypadnie na Wielkanoc

i

Autor: pixabay

Ceny żywności w 2023 r. poszybują w górę. Szczyt przypadnie na Wielkanoc

2023-01-11 13:19

Ceny żywności już są wysokie, ale wkrótce będą jeszcze wyższe. Eksperci nie mają optymistycznych prognoz na nadchodzące miesiące. Szczyt podwyżek dopiero przed nami. Kulminacja prawdopodobnie nastąpi w okresie wielkanocnym. Jakie produkty zdrożeją najbardziej?

Ceny żywności w 2023 roku będą jeszcze wyższe

Najgorzej ma być w pierwszym kwartale tego roku. Jak zapowiadała Monika Piątkowska, szefowa Izby Zbożowo-Paszowej, trzeba się przygotować na drastyczne podwyżki, których kulminacja nastąpi w okresie wielkanocnym. Zdaniem ekspertki, w tym czasie wzrosty cen mogą sięgnąć 30-35 procent. Powodem tak drastycznych podwyżek mają być rosnące ceny energii i gazu.

Dla porównania, w grudniu 2022 r. codzienne zakupy były droższe średnio o 25 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. Jak wynika z "Indeksu cen w sklepach detalicznych" zdrożały wszystkie z 12 kategorii produktów  (pieczywo, nabiał, mięso, owoce, warzywa, produkty sypkie, produkty tłuszczowe, dodatki spożywcze, używki, napoje, chemia gospodarcza i inne art.). Jednakże największą dynamikę wzrostu cen zanotowały produkty sypkie, które średnio zdrożały o 35,9 proc. rok do roku.

Na drugiej pozycji najbardziej drożejących kategorii w grudniu znalazła się chemia gospodarcza w wynikiem 35,7 proc. rdr. Z analizy wynika, że podium najszybciej rosnących cen w grudniu zamknęła kategoria tzw. innych produktów z wynikiem 34,2 proc. rdr. W tej kategorii najbardziej zdrożały karmy dla zwierząt domowych i pieluchy dla niemowląt. Generalnie zanotowano średni wzrost cen na poziomie od 10 do 36 proc. w ujęciu rocznym.

Jakie produkty zdrożeją najbardziej?

Szefowa Izby Zbożowo-Paszowej wskazała, jakie produkty mogą zdrożeć najbardziej. Na szczycie listy znalazło się pieczywo. Bochenek chleba za 8 złotych, a drożdżówka za 5 zł to zdaniem Piątkowej bardzo realny scenariusz. Tutaj bezpośrednim czynnikiem wpływającym na podwyżki jest wojna w Ukrainie, będącej światowym liderem w eksporcie zbóż. 

Trzeba także przygotować się na drastyczne podwyżki cen mięsa, co jest spowodowane wzrostem cen pasz. W tym przypadku nie chodzi o wojnę, lecz o nowe przepisy zakazujące wprowadzania do obrotu pasz modyfikowanych genetycznie. Warto podkreślić, ze ceny pasz stanowią nawet 70 proc. kosztów produkcji mięsa. 

Izabela Leszczyna: "Po nowym roku przy zniesieniu tarcz tzw. antyinflacyjnych inflacja na pewno przebije 20 proc." [Sedno Sprawy]