Ceny mieszkań w Łodzi zaczynają spadać

i

Autor: pixabay

Nieruchomości

Ceny mieszkań w Łodzi zaczynają spadać. Jak wygląda sytuacja w innych miastach w Polsce?

2024-12-03 12:48

W listopadzie średnia cena metra kwadratowego nowych mieszkań w większości polskich miast utrzymała poziom z poprzedniego miesiąca lub nieznacznie wzrosła. Tymczasem w Łodzi stawki zaczęły spadać – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.

Ceny nowych mieszkań w Polsce. Rosną czy maleją? 

W ostatnich tygodniach deweloperzy w całej Polsce sypnęli promocjami, a eksperci zwiastowali pęknięcie bańki cenowej na rynku mieszkaniowym. Czy ceny faktycznie zaczynają spadać? Jak wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl, i tak i nie.

W listopadzie średnia cena metra kwadratowego w Trójmieście wzrosła o 4 proc, a w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii o 2 proc. Niewielki, bo 1 proc. wzrost zanotowano w Poznaniu.

– To nie oznacza, że deweloperzy o tyle podnieśli ceny oferowanych mieszkań. Od dawna zwracam uwagę, że w skali miesiąca ich średnia cena metra kwadratowego może gwałtownie wzrosnąć, jeśli na rynek trafi pula drogich – jak na dany rynek – lokali – wyjaśnia Marek Wielgo z portalu RynekPierwotny.pl. - W listopadzie przykładem tego jest zwłaszcza Trójmiasto, gdzie deweloperzy wprowadzili do sprzedaży mieszkania po średnio 22,2 tys. zł za metr. Z kolei w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, a ściślej w Katowicach na rynku pojawiły się nowe inwestycje, w których uśredniona cena mieszkań w przeliczeniu na metr kwadratowy przekracza 13 tys. zł.

Łódź Radio ESKA Google News
Autor:

Ceny mieszkań w Łodzi zaczynają spadać

Tymczasem w Łodzi ceny zaczęły spadać. Według danych, na które powołuje się RynekPierwotny.pl w listopadzie średnia stawka za metr kwadratowy nowego mieszkania obniżyła się o 1 proc. O tyle samo spadły średnie ceny w Warszawie. Są również miasta, w których stawki utrzymały się na tym samym poziomie co w październiku. Tak było we Wrocławiu i w Krakowie.

Ze wstępnych danych sprzedażowych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że w siedmiu metropoliach deweloperzy zawarli w listopadzie łącznie mniej umów niż miesiąc wcześniej. Jednak sytuacja w poszczególnych miastach była zróżnicowana.

- Prawdopodobnie większą sprzedażą mogą się pochwalić deweloperzy w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. W tych metropoliach potencjalnych nabywców może zachęcać duży wybór mieszkań. W stolicy w ofercie jest ich już prawie 15,7 tys. Coraz bliżej jest więc do rekordowego wyniku z maja 2019 r. Wówczas warszawscy deweloperzy oferowali tylko o 500 lokali więcej - uważa Marek Wielgo.

Nowe mieszkania w Łodzi. Pojawią się nieopodal Atlas Areny i dworca Łódź Kaliska

GNIEW Polaków! Muszę mieszkać z MAMĄ. Mieszkania drogie w KOSMOS, tylko dla ELITY! | Komentery