Burza w sieci wokół łódzkiej kandydatki KO do Sejmu. Biogram Aleksandry K. Wiśniewskiej ponownie w Wikipedii

i

Autor: Wikipedia

Media

Burza w sieci wokół łódzkiej kandydatki KO do Sejmu. Biogram Aleksandry K. Wiśniewskiej ponownie w Wikipedii

2023-08-18 15:26

Pojawienie się na listach KO do Sejmu Aleksandry K. Wiśniewskiej wywołało prawdziwą burzę w polskim internecie. Niemal wszystkie media odnotowały kandydaturę młodej łodzianki, a także napisały o zniknięciu jej biogramu z Wikipedii. Do publikacji odniosła się sama zainteresowana, a po kilku godzinach w internetowej encyklopedii ponownie pojawił się jej biogram.

O Aleksandrze K. Wiśniewskiej, kandydatce nr 5 z łódzkiej listy KO do Sejmu, zrobiło się głośno jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem list wyborczych. Pełnomocniczka prezydent Łodzi ds. zaangażowania obywatelskiego pojawiła się na bilboardach w komunikacji miejskiej w ramach akcji profrekwencyjnej „Odważysz się?”. Radni PiS z Łodzi, a także lokalne media zarzuciły Wiśniewskiej, że to jej własna kampania, która prawdopodobnie jest finansowana z miejskich pieniędzy.

Do sprawy odniosła się sama zainteresowana, podkreślając, że kampania jest finansowana dzięki wsparciu organizacji pozarządowych.

- Było dla mnie zaszczytem być twarzą kampanii, która dotarła do milionów osób mobilizując do wspólnego aktu odwagi jakim jest zaangażowanie się w odnowę Polski. Jak widnieje na stronie kampanii: www.odwazyszsie.pl i jak mówiliśmy wielokrotnie, jest to inicjatywa społeczna finansowana dzięki wsparciu organizacji pozarządowych, nie korzystająca z żadnych środków publicznych ani samorządowych. Akcja wspierana jest z grantu Action for Democracy, organizacji wspierającej prodemokratyczne działania oraz zwalczanie nienawiści, strachu i wykluczenia – napisała Aleksandra Wiśniewska w mediach społecznościowych.

Medialną burzę wywołała jednak publikacja Radia Łódź na temat usunięcia biogramu Wiśniewskiej z Wikipedii, wraz z komentarzami redaktorów internetowej encyklopedii, którzy weryfikowali zamieszczone informacje.

- Przy takim nagromadzeniu półprawd i promocji należy być bardzo ostrożnym. Biogram na Wikipedii nie może zwierać tylu bzdur. Jakim cudem studentka w wieku 21 lat “współpracowała z parlamentem brytyjskim” lub “organizowała konwoje z pomocą humanitarną”? Co dokładnie robiła jak “pracowała dla ONZ nad strategią odpowiedzi na wojnę w Syrii”? Źródłem na tak wybitne osiągnięcia nie może być wywiad z nią samą. Jeśli faktycznie tak wiele zrobiła to gdzie są niezależne źródła? Czy ONZ wie, kto opracował im strategię na wojnę w Syrii? Co sądzi brytyjski parlament o współpracy? Jak im się układało? Może biuro prasowe wydało jakiś komunikat? - Radio Łódź zacytowało jednego z Wikipedystów.

Po ogłoszeniu list wyborczych zainteresowanie łódzką kandydatką wyraźnie wzrosło, co można zaobserwować w Google Trends.

Google Trends

i

Autor: Google Trend/print screen

Niemal wszystkie media rozpisywały się na temat Aleksandry Wiśniewskiej, zamieszczając informacje na temat rodziny kandydatki do Sejmu, a także usuniętego biogramu z Wikipedii. Do tych medialnych doniesień również odniosła się Wiśniewska.

- Ostatnie dni pokazały mi, jak potężna może być machina propagandowa w wydaniu partii rządzącej. Wiem, że ataki ze strony TVP, Radio Łódź oraz innych mediów rządowych zostały uruchomione poprzez falę pomówień i insynuacji, aby zaszczuć, zdyskredytować i zniszczyć mnie, i moich najbliższych, a przede wszystkim każdą postawę obywatelską, która jest dla obecnej władzy niewygodna. Nie będzie to pierwszy, ani ostatni raz, ale zawsze były i będą to nieudane, bezpodstawne próby – napisała w mediach społecznościowych.

Nawiązała także do „słynnego” wpisu na Wikipedii.

- Jeden z “zarzutów” mediów rządowych odnosi się do usunięcia wpisu o mnie z Wikipedii, po tym jak hasło zostało zasypane edycjami i komentarzami anonimowych kont, próbujących podważyć moją historię zawodową i to, co dla mnie cenne - moją godność i pracę moich rąk. Nie zamierzam tłumaczyć się za nierzetelność anonimowych internautów w weryfikowaniu faktów. Nie mam nic do ukrycia – dodała.

Niedługo później biogram Aleksandry Wiśniewskiej ponownie pojawił się na Wikipedii i ponownie trwa dyskusja nad jego usunięciem.

- Źródła z wywiadów z poprzedniej wersji artykułu zostały zastąpione źródłami wyższej jakości, często od renomowanych instytucji – czytamy w dyskusji Wikipedystów.

- Nagle spod ziemi wyrasta jakaś pani ładna, o której jeszcze rok temu nikt w ogóle nie słyszał. I od razu jest jej wszędzie pełno (…). W każdym wywiadzie kobieta, która nie skończyła jeszcze nawet 30 lat, opowiada, jak to przez połowę swojego życia pomagała ofiarom głodu, wojny i ludobójstwa w Jemenie, Somalii, Mozambiku i Nigerii, a przez ostatnie półtora roku sama zawiozła kilka tysięcy kontenerów z pomocą humanitarną na Ukrainę. Nikt o niej dotąd nie słyszał, a nagle wyskakuje z każdego okna w przeglądarce – piszę z kolei inna osoba w tej samej dyskusji.

Sami postanowiliśmy sięgnąć do obiektywnych informacji na temat Aleksandry Wiśniewskiej. Obszerną notę biograficzną na temat swojej absolwentki zamieścił Uniwersytet Oksfordzki. 

"W wieku zaledwie 21 lat rozpoczęła wolontariat podczas akcji poszukiwawczo-ratowniczych na morzu, zabezpieczając lądowanie pontonów na wyspie Lesbos w Grecji. Jej wysiłki zaowocowały organizacją transportów pomocy doraźnej do punktów zapalnych kryzysu i zainspirowały do utworzenia pierwszego polskiego patrolu ratowniczego działającego na Morzu Egejskim" – podaje Blavatnik School of Government Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Tu kolejny fragment: "Po swojej przygodzie z kampaniami politycznymi Aleksandra powróciła do świata pracy humanitarnej. Dowiedziawszy się, że Polska Akcja Humanitarna właśnie otworzyła nową operację w Jemenie, zgłosiła się do jej prowadzenia. Najpierw koordynowała projekt reagowania na epidemię cholery, a wkrótce stanęła na czele akcji pomocowej jako szefowa misji".

Wpis pochodzi z listopada 2021 roku.

Informację o tym, że Aleksandra Wiśniewska była szefową misji PAH w Jemenie można także znaleźć na stronie Polskiej Akcji Humanitarnej

Również międzynarodowa organizacja INTERSOS podaje, że Wiśniewska była szefową misji w Ukrainie.

Bogusław Wołoszański kandydatem Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Sejmu