Inwestycje

Biura zamiast mieszkań. Kolejna kamienica w Nowym Centrum Łodzi odzyska dawny blask

2023-05-02 10:56

Trwa remont kamienicy przy ul. Sienkiewicza 22 w Łodzi. Pochodzący z XIX wieku budynek zmieni swoją dotychczasową funkcję mieszkalną na usługową. W odnowionej kamienicy powstanie 37 lokali biurowych, 5 lokali usługowych oraz Centrum Aktywności Lokalnej.

Już wkrótce kamienica przy ul. Sienkiewicza 22 odzyska dawny blask. Prace trwają obecnie w trzech należących do posesji budynkach. W budynku frontowym wymieniane są stropy. W najbliższym czasie zostaną skute tynki na elewacji frontowej i w oficynie, rozpoczną się też roboty murowe i betonowanie posadzek. W pozostałych budynkach prowadzone są prace konstrukcyjne dachów, płyt balkonowych i klatki schodowej. Wkrótce rozpocznie się kładzenie tynków i montaż stolarki okiennej. Cały czas wykonywana jest również elewacja od strony sąsiedniej kamienicy przy ul. Sienkiewicza 24. Ponadto trwa montaż instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej, a niebawem rozpoczną się prace przy konstrukcji studni na przyłączu kanalizacji deszczowej. Docelowo w budynku zainstalowane zostanie centralne ogrzewanie.

Po remoncie kamienica przy ul. Sienkiewicza 22 zmieni swoją dotychczasową funkcję mieszkalną na usługową. W budynku powstanie 37 lokali biurowych, 5 lokali usługowych oraz Centrum Aktywności Lokalnej. Odnowione zostanie też podwórko - wymieniona zostanie nawierzchnia, pojawią się miejsca postojowe dla rowerów, ławki, kosze na śmieci oraz zieleń.

- To kolejna miejska inwestycja przy ulicy Sienkiewicza, która odzyskuje dawny blask - podkreśla Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich. - Wcześniej odnowiono budynki pod numerami 18, 20, 56 i 79. W dawnej fabryce „Wigencja" przy ul. Sienkiewicza 75/77 działa już Teatr Pinokio. Na finiszu jest generalna przebudowa siedziby Komendy Miejskiej Policji.

Kamienica przy ul. Sienkiewicza 22 prawdopodobnie została zbudowana w XIX wieku przez Dawida Friszmana. W 1890 roku budynek rozbudowano od frontu (o część z bramą) oraz nadbudowano kondygnację mieszkalną i wysokie poddasze. W 1894 roku Dawid Friszman rozbudował prawą oficynę z przeznaczeniem na tkalnię. Budynek w stanie prawie niezmienionym przetrwał do czasów obecnych. Jedynie latach 40., ze względu na znaczne zniszczenie elewacji frontowej, zlikwidowano balkony, wykusze oraz wystrój elewacji. 

V Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych w Bydgoszczy