Przemysław Czarnek - minister edukacji - oświadczył, że nie ma możliwości by Ukraińscy uczniowie przebywający w Polsce, zdawali ukraińską maturę. Podpisał jednak rozporządzenie, które wprowadza możliwość przystąpienia w bieżącym roku szkolnym do egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego uczniom będącym obywatelami Ukrainy, którzy po 24 lutego 2022 r. przybyli do Polski.
Zgodnie z nim, uczniowie będący obywatelami Ukrainy, do 31 marca mogą złożyć deklarację przystąpienia do egzaminu maturalnego.
- Uczniowie będący obywatelami Ukrainy, realizujący obowiązek szkolny, składają deklarację wskazującą język obcy nowożytny, z którego uczeń przystąpi do egzaminu ósmoklasisty w terminie do 11 kwietnia - czytamy również w rozporządzeniu.
Polecany artykuł:
Co zmienia się w egzaminach?
CKE na swojej stronie internetowej opublikowała aneksy do informacji o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminów zawierające informacje na temat dostosowań oraz formularze deklaracji. Zarówno informacje, jak i deklaracje są w dwóch językach: polskim i ukraińskim.
Zgodnie z nimi zdający egzamin ósmoklasisty będą mieli wydłużony ze 120 minut do 210 minut czas na napisanie egzaminu z języka polskiego. W przypadku egzaminu z matematyki i wybranego języka obcego nowożytnego czas trwania pozostaje bez zmian i wynosi 100 minut - matematyka i 90 minut - język obcy.
Instrukcje oraz polecenia znajdujące się na arkuszu z języka polskiego, tłumaczone mają być na język ukraiński, ale teksty i zadania będą w języku polskim, odpowiedzi uczeń będzie musiał napisać w języku polskim.
Podobnie wyglądać będzie arkusz z matematyki. Pełna treść arkusza, to jest instrukcje, polecenia do zadań oraz ich treść, tłumaczone będą na język ukraiński. Zapisywanie rozwiązań zadań będzie możliwe w języku ukraińskim.
Arkusz z języka obcego nowożytnego także zawierać będzie polecenia tłumaczone na ukraiński. Zadania będą w języku obcym lub języku ukraińskim. Zapisywanie rozwiązań do zadań będzie możliwe w języku obcym lub języku ukraińskim.
Ze względu na przedłużenie czasu trwania egzaminu z języka polskiego, uczniowie zdawać będą go w oddzielnej sali. Jak wyjaśnia CKE jest to konieczne do przeprowadzenia egzaminu dla wszystkich zdających w niezakłócony sposób.
CKE wprowadza możliwość korzystania ze słownika dwujęzycznego w wersji papierowej lub elektronicznej (język polski – język ukraiński i język ukraiński – język polski) na egzaminie z języka polskiego. Słownik zapewnia szkoła lub uczeń.
W opisie dostosowań wskazano na zapewnienie obecności specjalisty, np. psychologa, pedagoga (może być członkiem zespołu nadzorującego), jeżeli jest to niezbędne dla uzyskania właściwego kontaktu ze zdającym lub zapewnienia wsparcia psychologicznego. Wskazano też na zapewnienie obecności tłumacza (język polski – język ukraiński), który przekaże zdającym informacje dotyczące zasad przeprowadzania egzaminu przekazywanych przed rozpoczęciem pracy z arkuszem egzaminacyjnym.
Zmiany na maturze
Czas trwania egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym wydłużony został z 170 minut do 255, a na poziomie rozszerzonym z 180 minut do 270 minut. Czas trwania egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym pozostaje bez zmian, ale na poziomie rozszerzonym będzie wydłużony z 180 minut do 270 minut. Tak samo będzie, jeśli chodzi o egzamin z języka obcego - na poziomie podstawowym czas pozostaje bez zmian, a na rozszerzonym wydłużony z 150 minut do 210 minut.
Czas trwania egzaminów z przedmiotów dodatkowych zdawanych na jednym poziomie - rozszerzonym (biologia, chemia, fizyka, filozofia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie) wydłużono z 180 minut do 270 minut.
W arkuszach maturalnych wprowadzone zostaną podobne rozwiązania, jak w tych do egzaminu ósmoklasisty. Także w tym przypadku, ze względu na dłuższy czas pisania egzaminów będą one przeprowadzane w oddzielnej sali.
Egzaminy maturalne w sesji głównej przeprowadzone zostaną w dniach 4-23 maja.
Egzamin ósmoklasisty przeprowadzony będzie w dniach 24-26 maja.