Już od 1 lipca mogą zostać zniesione opłaty za przejazd autostradami zarządzanymi przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Obecnie takie opłaty funkcjonują na autostradzie A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Sośnica. Z opłat na tych odcinkach mają być zwolnione samochody osobowe i motocykle. Nadal natomiast będzie pobierana opłata elektroniczna od pojazdów o masie powyżej 3,5 tony i autobusów.
- Liczymy na to, że prace w Sejmie nad projektem ustawy przyjętym w środę przez rząd zostaną sprawnie przeprowadzone, tak aby został dotrzymany lipcowy termin zniesienia opłat na odcinkach autostrad zarządzanych przez GDDKiA - stwierdził rzecznik Ministerstwa Infrastruktury, Szymon Huptyś.
Rządowy projekt zakłada, że nie będą mogły zostać wprowadzone opłaty także na pozostałych, obecnie niepłatnych autostradach zarządzanych przez GDDKiA oraz na odcinkach, które są w realizacji.
W uzasadnieniu do projektu wskazano, że celem nadrzędnym ustawy jest utrzymanie bądź nawet zwiększenie możliwości komunikacyjnych obywateli oraz zmniejszenie faktycznych wydatków, które ponoszą kierowcy samochodów osobowych. Z kolei w Ocenie Skutków Regulacji podano, że zniesienie opłat za przejazd autostradami państwowymi spowoduje przeniesienie części ruchu z dróg alternatywnych, wybieranych obecnie przez kierowców z uwagi na opłaty na autostradach. Zwiększy się zatem poziom bezpieczeństwa na drogach krajowych i samorządowych w okolicy autostrad, a ponadto zostaną zaoszczędzone środki na ich utrzymanie i remonty.
Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało też, że nie będzie kontynuacji koncesji na odcinku autostrady A4 Katowice – Kraków, a fragment ten będzie bezpłatny dla samochodów osobowych. Koncesja na zarządzanie tym odcinkiem autostrady, która należy do Stalexportu, wygasa w 2027 roku.