Młodzi łodzianie nauczą się czytać i aktorsko interpretować poezję, poznają lepiej historię miasta, a na koniec stworzą film. Właśnie rusza nabór uczestników. – Będziemy zachęcać uczestników do sięgania po dzieła literatury nie tylko w formie czytanej, ale także do wyrażania poprzez ich aktorską interpretację własnych emocji i myśli. Twórczość Juliana Tuwima będzie również pretekstem do rozmowy i poszukania na mapie miasta miejsc istotnych z punktu widzenia historii, jak również ważnych dla młodych ludzi dziś, w roku 2020 – zapowiada Maria Gudejko, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu.
Oba miejskie teatry cieszą się , że wspólnie będą realizować projekt, który połączy te dwie łódzkie instytucje kultury. – W ostatnich dwóch latach mocno rozwinęliśmy ofertę edukacyjną, a Maria Gudejko jest postacią centralną dla naszego programu edukacji teatralnej „O-Twórz Teatr”. Prowadzi też zajęcia aktorskie, w tym stałą grupę teatralną „Ale Kanał”. W naszym teatrze realizowała również ministerialne stypendium „Jak ożywiać słowa” – mówi dyrektor Teatru Muzycznego w Łodzi Grażyna Posmykiewicz.
Dyrektor Teatru Nowego im. K. Dejmka w Łodzi Krzysztof Dudek podkreśla, że edukacja jest priorytetem. - Chodzi o to by wywoływać nawyki uczestnictwa w kulturze. Bardzo ważne jest by podnosić kompetencje kulturowe, żeby z tej przebogatej łódzkiej oferty czerpać pełnymi garściami. Każda taka inicjatywa, każdy projekt są mile widziane. Gwarantujemy, że jest to dopiero początek, a działania międzyinstytucjonalne są dla obu teatrów bardzo ważne i mamy nadzieję na realizację kolejnych wspólnych przedsięwzięć – mówi Krzysztof Dudek.
W zajęciach może wziąć udział młodzież w wieku 13-19 lat, mieszkająca lub ucząca się w Łodzi. Zapisy właśnie ruszyły, rejestrować można się na stronach internetowych obu teatrów do piątku, 5 czerwca.
Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.