Smoleńsk

i

Autor: LUKASZ SZELAG/REPORTER

Smoleńsk

15. rocznica katastrofy smoleńskiej. Te osoby z Łodzi i regionu zginęły podczas tragedii w Smoleńsku

2025-04-09 19:11

W 2025 roku roku obchodzimy 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej, w której zginął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, ale i mnóstwo Polaków. Wśród nich były również osoby, które pochodziły z regionu łódzkiego. Dziś ich wspominamy i podkreślamy, że pamięć o ofiarach tej strasznej tragedii, nie mija.

Katastrofa lotnicza w Smoleńsku 2010

To był dzień, który wstrząsnął Polską, ale i całym światem. 10 kwietnia 2010 roku na zawsze zapisał się w historii naszego kraju. W katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, a wśród nich najważniejsze osoby w państwie.

Na pokładzie rządowego samolotu Tu-154 znajdował się Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, posłowie, senatorowie, dowódcy wojskowi, przedstawiciele duchowieństwa i wiele innych ważnych osobistości. Lecieli na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę zbrodni katyńskiej.

Samolot rozbił się podczas próby lądowania na lotnisku Smoleńsk-Siewiernyj w gęstej mgle. Widoczność była bardzo słaba, a maszyna uderzyła w drzewa, co doprowadziło do tragedii. Nikt nie przeżył.

Oficjalne śledztwa, zarówno polskie, jak i rosyjskie, nie wykazały usterek technicznych samolotu. Za główną przyczynę uznano błędy załogi, która w trudnych warunkach pogodowych podjęła próbę lądowania.

Katastrofa smoleńska od lat budzi ogromne emocje i jest tematem wielu dyskusji. Pojawiły się również teorie spiskowe, sugerujące zamach lub inne działania, które miały doprowadzić do tragedii. Jednak żadne oficjalne dochodzenie nie potwierdziło tych hipotez.

Mimo upływu lat, pamięć o ofiarach katastrofy smoleńskiej jest wciąż żywa. To tragiczne wydarzenie na zawsze pozostanie w naszej historii.

15. rocznica katastrofy smoleńskiej. Wspominamy ofiary z Łodzi i regionu

W czwartek, 10 kwietnia, minie 15 lat od katastrofy smoleńskiej, która wstrząsnęła Polską. Tego dnia w całym kraju odbywają się uroczystości upamiętniające ofiary tej ogromnej tragedii. My również  wspominamy tych, którzy zginęli podczas tragicznego lotu. Kto z ofiar pochodził z regionu łódzkiego? Przypominamy.

  • Joanna Agacka-Indecka - prezes Naczelnej Rady Adwokackiej urodzona w Łodzi. Ukończyła prawo na Uniwersytecie Łódzkim. Następnie była pracownikiem naukowym tego uniwersytetu. W latach 1992-93 pracowała w kancelariach adwokackich w USA i Wielkiej Brytanii, Public Defender Office oraz Instytucie Prawa Karnego Międzynarodowego.
  • Jolanta Dorota Szymanek-Deresz -  posłanka urodzona w Przedborzu, polityk, prawnik, poseł na Sejm V i VI kadencji, były Szef Kancelarii Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.
  • Stanisław Wojciech Mikke - urodzony w Łodzi polski adwokat, sędzia Trybunału Stanu, prawnik, pisarz, działacz społeczny, wiceprzewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, redaktor naczelny miesięcznika "Palestra".
  • Andrzej Eugeniusz Błasik - polski pilot wojskowy urodzony w Poddębicach, generał broni Wojska Polskiego (2007), w 2007 komendant Wyższej Oficerskiej Szkoły Sił Powietrznych, w latach 2007–2010 dowódca Sił Powietrznych. Został pośmiertnie awansowany do stopnia generała.
  • Roman Indrzejczyk - urodzony w Żychlinie, polski prezbiter rzymskokatolicki, kapelan Prezydenta RP i rektor kaplic prezydenckich w latach 2005–2010, kanonik Kapituły Kolegiackiej Kampinosko-Bielańskiej od 2003, prałat honorowy Jego Świątobliwości od 2008.
  • Andrzej Michalak - pilot urodzony w Rawie Mazowieckiej, chorąży Sił Powietrznych RP, pośmiertnie awansowany na stopień podporucznika, starszy technik pokładowy podczas lotu PLF 101, który uległ katastrofie w Smoleńsku.
  • Paweł Janeczek - porucznik Biura Ochrony Rządu, dowódca zmiany ochrony, faktyczny szef ochrony prezydenta RP. Urodzony w Łodzi.
Jarosław Kaczyński o sprawie katastrofy smoleńskiej
Łódź Radio ESKA Google News

To najwyższe konstrukcje w Polsce. Są dwa razy wyższe od Pałacu Kultury!