Kamienica Hilarego Majewskiego – architekta, któremu Łódź zawdzięcza najpiękniejsze budowle – stanowi perłę zrewitalizowanej ulicy Włókienniczej. W zabytkowych wnętrzach odrestaurowanego niedawno budynku przy ul. Włókienniczej 11 zaplanowano działalność kulturalną, artystyczną i edukacyjną. Działalność wystawienniczą w kamienicy Hilarego Majewskiego otworzyła wystawa „Obłoki srebrzyste”, która jest zarazem pierwszą w cyklu prezentacji współczesnego ruchu artystycznego.
- Kuratorką pierwszej wystawy jest Iza Robakowska, którą poprosiliśmy o subiektywny wybór artystek i artystów tworzących współczesną scenę progresywną w Łodzi - mówi Adam Mazur, dyrektor inLodz21.
Wśród zaproszonych artystów są przedstawiciele kilku pokoleń - od pełniącego fundamentalną, środowiskotwórczą rolę Józefa Robakowskiego, docenionych już przez kolekcjonerów i muzea Wojciecha Pusia i Magdalenę Moskwę, aż po szybko zyskujących uznanie w Polsce i na świecie Karolinę Hałatek i Tomasza Matuszaka. Na wystawie pokazywane będą dzieła wykonane w technikach tak od siebie różnych jak wideo, instalacja, rzeźba i fotografia.
- Ważnym elementem było to, żeby kamienica również była bohaterką tej wystawy - podkreśla Iza Robakowska, kuratorka wystawy „Obłoki srebrzyste”. - Ta wystawa jest zrytmizowana na takie momenty, gdzie sztuka zajmuje pierwsze miejsce, ale są też momenty oddechu, gdzie możemy patrzeć na tę kamienicę, która była pierwotnie takim showroomem architekta. Te rzeczy które tutaj mamy – mazerunki, marmuryzacje – to był pokaz jego możliwości.
Wystawa „Obłoki srebrzyste” jest pierwszą w cyklu prezentacji współczesnego ruchu artystycznego. W kolejnych odsłonach pojawią się artyści zaproszeni m. in. przez Macieja Walczaka, Dominikę Sadowską i Łukasza Ogórka. Wiosną i wczesnym latem prezentowane będą działania bliższe aktywizmowi, architekturze i urbanistyce. Oprócz wystaw zaplanowano także spotkania, wykłady i dyskusje, performensy, aukcje i akcje miejskie, oprowadzania oraz warsztaty.
Wnętrze zrewitalizowanej kamienicy i wystawę "Obłoki srebrzyste" można oglądać przy ul. Włókienniczej 11. Wstęp jest wolny.
Polecany artykuł: