Żółte tablice rejestracyjne co do zasady zarezerwowane są dla pojazdów zabytkowych. Aby samochód został uznany za pojazd zabytkowym, a co za tym idzie, aby przysługiwały mu żółte tablice rejestracyjne, musi zostać wpisany do rejestru zabytków. Rejestry zabytków prowadzą wojewódzcy konserwatorzy zabytków i to oni oceniają, czy dany pojazd spełnia określone kryteria. Te z kolei mogą nieznacznie różnić się w różnych województwach.
Jakie kryteria musi spełniać samochód zabytkowy?
Samochód, który ma otrzymać żółte tablice rejestracyjne, musi spełnić szereg kryteriów, z których najistotniejszy jest jego wiek. Pojazd zabytkowy nie może mieć mniej niż 30 lat. W niektórych województwach ten limit jest jednak wyższy. I tak w woj. mazowieckim, podlaskim i warmińsko-mazurskim za pojazd zabytkowy może zostać uznane auto, które ma co najmniej 35 lat, a w woj. dolnośląskim, lubuskim, podkarpackim, pomorskim i świętokrzyskim limit ten wynosi 40 lat. Z kolei w woj. łódzkim status pojazdu zabytkowego może otrzymać samochód, który ma co najmniej 50 lat.
Wśród pozostałych wymagań są m.in. takie, że dany model nie może być produkowany od co najmniej 15 lat i że posiada co najmniej 75 proc. oryginalnych części.
Jakie przywileje dają żółte tablice rejestracyjne?
Samochody z żółtymi tablicami rejestracyjnymi – o ile nie są wykorzystywane do pracy zarobkowej - nie muszą przechodzić co roku okresowych badań technicznych. Wymagany jest tylko przegląd techniczny podczas rejestracji.
Właściciele pojazdów zabytkowych nie muszą posiadać też ciągłości ubezpieczenia OC. Mogą wykupić polisę OC na okres krótszy niż rok – np. na kilka tygodni lub miesięcy, w czasie których będą faktycznie korzystali z samochodu.
Polecany artykuł:
Ponadto samochody zabytkowe sprowadzane z zagranicy nie muszą być modyfikowane w celu dostosowania ich do obowiązujących w Polsce przepisów.
Dlaczego nowe samochody mają żółte tablice rejestracyjne?
Na drogach można spotkać pojazdy z żółtymi tablicami rejestracyjnymi, które trudno uznać za zabytkowe w potocznym tego słowa znaczeniu. Nierzadko zdarza się, że tablice w tym kolorze mają samochody niemal zupełnie nowe. Dzieje się tak, gdyż przepisy dają możliwość zarejestrowania nowego auta z żółtymi tablicami rejestracyjnymi, o ile stanowi ono część kolekcji. Jeżeli więc posiadamy już kolekcję kilku zabytkowych aut (np. jednej marki) to możemy włączyć do niej kolejne pojazdy (np. tej samej marki), nawet jeśli nie spełniają wszystkich wymaganych kryteriów, w tym tych dotyczących wieku.
Ostateczna decyzja należy jednak do wojewódzkiego konserwatora zabytków.