Łódź

Znana aktorka odsłoniła swoją gwiazdę w Łódzkiej Alei Gwiazd. „To ogromny zaszczyt”

Ma na swoim koncie znakomite role w filmach i teatrze. Zdobyła liczne nagrody, w tym Złotą Palmę w Cannes. Wybitna aktorka filmowa i teatralna Jadwiga Jankowska-Cieślak odsłoniła w czwartek swoją gwiazdę na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi. To już 102. tablica w Łódzkiej Alei Gwiazd.

Jadwiga Jankowska-Cieślak odsłoniła w czwartek (19 września) swoją gwiazdę na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi. Gwiazdę znanej aktorki można oglądać na ul. Piotrkowskiej w rejonie numeru 63. To już 102. tablica w Łódzkiej Alei Gwiazd wzorowanej na hollywoodzkiej Walk of Fame i upamiętniającej wybitnych polskich twórców filmowych oraz teatralnych.

- Pani Jadwiga Jankowska-Cieślak nie wpisuje się w te powszechnie dzisiaj obowiązujące wzorce gwiazdy, dlatego że nie okupuje kolorowych czasopism, nie terroryzuje mediów społecznościowych. Jest natomiast kwintesencją aktorstwa - wymaga od nas uważności, powagi, intelektualnego zaangażowania i empatii – powiedział dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi, prof. Rafał Syska. - Jest niepowtarzalną aktorką , która nikogo nie naśladuje. Stworzyła zupełnie unikatowy sposób gry aktorskiej, który jest jej własny i w zasadzie trudny do podrobienia.

Jadwiga Jankowska-Cieślak podziękowała Łodzi za gwiazdę i gorące przyjęcie.

- To ogromny zaszczyt. Jestem dumna i szczęśliwa, że on mnie spotkał. Czuję się bardzo wyróżniona - mówiła aktorka pod odsłonięciu tablicy ze swoim imieniem i nazwiskiem w Łódzkiej Alei Gwiazd. - Muszę przyznać, że tylu pochlebnych słów nie słyszałam w swoim życiu; nie wiem, czy sobie z tym poradzę.

Jadwiga Jankowska-Cieślak urodziła się 15 lutego 1951 roku w Gdańsku. W wieku 11 lat przeprowadziła się wraz z rodziną do Warszawy, gdzie ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. Od lat 70. występowała kolejno w Puławskim Studium Teatralnym, Teatrze Dramatycznym w Warszawie, Teatrze Polskim i Teatrze Powszechnym w Warszawie, a od roku 2008 współpracuje ze stołecznym Teatrem Ateneum.

Jej debiutancka kreacja kinowa w „Trzeba zabić tę miłość” Janusza Morgensterna przyniosła jej od razu pierwsze wyróżnienia – Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego i Nagrodę Lubuskiego Lata Filmowego. W 1982 roku, jako pierwsza Polka, otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na Festiwalu Filmowym w Cannes za główną rolę, w uhonorowanym Złotą Palmą, węgierskim dramacie „Inne spojrzenie”. Uhonorowana została m.in. Polską Nagrodą Filmową Orzeł, licznymi nagrodami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia”.

W 2020 roku miała miejsce premiera filmu krótkometrażowego „Śmierć Wenecji” w reżyserii Marcina Brzozowskiego związanego z łódzkim teatrem alternatywnym - główną rolę zagrała w nim Jankowska-Cieślak. Obraz został zrealizowany przez Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi.

ESKA: Colin Farrell zabrał syna do restauracji dla gwiazd. Tak dziś wygląda syn aktora i Alicji Bachledy-Curuś!