Tym osobom pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej! Kluczowe zmiany w Kodeksie Pracy

i

Autor: pexels.com Tym osobom pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej! Kluczowe zmiany w Kodeksie Pracy

prawo

Zmiany na polskim rynku pracy. Będą wysokie kary za opóźnienia w wypłatach

2024-11-26 11:30

Nadchodzą duże zmiany na polskim rynku pracy, które mają zapewnić pracownikom lepszą ochronę. Zmiany polegać będą na tym, że wypłaty minimalnych stawek godzinowych będą musiały być realizowane niemalże natychmiastowo. W innym przypadku pracodawca będzie musiał liczyć się z niemałą karą finansową.

Zmiany w prawie pracy. Wysokie kary dla pracodawców

Od pewnego czasu w rządzie trwają intensywne prace nad prawem pracy. Szczególnie zwraca się uwagę na tematy związane z płacą minimalną, ponieważ w tej chwili między państwami członkowskimi UE istnieją spore rozbieżności w tej kwestii. Jest to wynik m.in. różnic w modelach rynku pracy oraz poziomie dochodów. Pomóc ma unijna dyrektywa, której celem jest poprawa warunków życia i pracy w Unii Europejskiej oraz zmniejszenie nierówności płacowych.

Zgodnie z najnowszym projektem ustawy, wypłaty minimalnych stawek godzinowych będą musiały być realizowane niemalże natychmiastowo. Pracodawcy będą zobowiązani do uregulowania należności w konkretnym terminie, w innym przypadku będą musieli liczyć się z karami pieniężnymi. A są one niemałe, ponieważ grzywna może wynieść od 1500 złotych do nawet 45 tysięcy złotych!

Portal Infor wyjaśnia, że wcześniej karom podlegali przedsiębiorcy, którzy wypłacali pracownikom kwoty poniżej minimalnej stawki godzinowej. Po zmianach karą grzywny zostaną objęci także ci, którzy opóźniają się z wypłatami.

Zmiany w prawie pracy. W jakim czasie pracodawca będzie musiał wypłacić wynagrodzenia?

Po zmianach w prawie, wszyscy pracodawcy będą mieć określony czas, by dokonać wypłaty. Nowa reglacja mówi o okresie nie później niż do 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Następnie, projekt przewiduje wprowadzenie odsetek dla pracowników, którzy otrzymają wypłaty wynagrodzenia z opóźnieniem, nawet niewielkim, ale i niezależnie od przyczyny.

Dodatkowo, brak wypłaty wynagrodzenia pracownikowi przez okres trzech miesięcy może zostać uznane za przestępstwo. Zgodnie z prawem pracodawcy może to grozić ograniczeniem wolności lub pozbawienia wolności do dwóch lat.

Eska: Julia von Stein była kiedyś brunetką! Tak wyglądała relacjonując nocne życie miasta. Miała wtedy 17 lat

Znane firmy, które ogłosiły upadłość w 2024 roku

Łódź Radio ESKA Google News
Autor: