Ponad 2 miesiące trwały prace konserwatorskie w sali arkadkowej Muzeum Miasta Łodzi. W trakcie prac odkryto oryginalne tapety z początku XX wieku. Welurowa tapeta, datowana na 1903 rok, została ozdobiona neogotyckim wzorem, tzw. rybim pęcherzem w secesyjnej stylistyce. Ok. 8 metrów kwadratowych ponadstuletniej tapety zachowało się w dobrym stanie na dwóch ścianach pomieszczenia.
- Bardzo nas ucieszył dobry stan zachowania tapety, który umożliwił pozostawienie na ścianach oryginalnych jej fragmentów, uzupełniając jedynie ubytki, zrekonstruowaliśmy tapety jedynie na tych ścianach na których nic się nie zachowało - mówi Magda Komarzeniec, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi. - Takie oryginalne tapety z początku XX wieku, tak zachowane, to rzadkość.
Tapeta przez dziesięciolecia przykryta była warstwą gazet pochodzących z lat 60. i dopiero później pokrywana była kolejnymi warstwami farby. To uchroniło ją przed zniszczeniami.
- Tapetę najpierw musieliśmy zabezpieczyć, a następnie uzupełnić ubytki zaprawy i papieru - wyjaśnia Luiza Milewska z firmy ATLANT. - Zrekonstruowana tapeta została pomalowana metodą szablonową, to jest poprzez odciskanie szablonów z farbą dopasowaną do kolorów oryginalnych fragmentów. Dzięki temu nowe fragmenty idealnie komponują się z oryginalnym.
Polecany artykuł:
Prace w sali arkadkowej Pałacu Poznańskich w Łodzi trwają od 2020 roku. W tym czasie m.in. odrestaurowano witraż znajdujący się w części korytarzowej i przeprowadzono pełną konserwację drewnianego sufitu, boazerii, stolarki drzwiowej, a także przywrócono blask złoceniom. Koszt wszystkich prac wyniósł do tej pory ponad 380 tys. zł.
- Zapraszam do odwiedzania naszego muzeum i zobaczenia na żywo efektu ostatnich prac, ten rok jest dla nas szczególny bo obchodzimy 120-lecia pałacu – zachęca Magda Komarzeniec. - Z tej okazji przygotowaliśmy dla zwiedzających specjalne oprowadzania „Zapraszamy na salony. 120 sekretów pałacu” które odbywają się w pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca.
Sala arkadkowa, nazywana też pokojem karcianym, łączyła część reprezentacyjną pałacu z apartamentem prywatnym. Była miejscem przeznaczonym do spotkań przy grach karcianych, pełniła również funkcję palarni.
Polecany artykuł: