Synoptycy zapowiadają pierwsze przymrozki w środę rano. Mróz może chwycić w sobotę. W dzień ma być temperatura - 1°C, ale już noc zapowiada się mroźnie nawet do - 7°C. Wszystko wskazuje na to, że zima nie zaskoczy drogowców.
- Nasze służby na bieżąco monitorują prognozy pogody, dyżury trwają już całą dobę, jesteśmy gotowi na nadejście zimy. Przypomnę, że za utrzymanie chodników przylegających do nieruchomości odpowiadają administratorzy i właściciele tych budynków a Straż Miejska będzie kontrolować stan chodników i reagować adekwatnie do sytuacji - powiedziała Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi.
Firmy odpowiedzialne za zimowe utrzymanie mają łącznie do dyspozycji 108 pługoposypywarek, a na drogach wewnętrznych będą pracować także ciągniki z lemieszem (41 sztuk). Wszystkie mają mieć odpowiedni zapas piasku, soli i chlorku wapnia niezbędnych do zwalczania śliskości.
Łódź jest podzielona na 14 rejonów zimowego utrzymania, ulica Piotrkowska stanowi odrębny rejon a za jego utrzymanie odpowiada Łódzki Zakład Usług Komunalnych. Dodatkowo jest 69 miejsc tj. wiadukty, estakady, zjazdy i podjazdy na wiadukty szczególnie narażonych na gołoledź, które będą posypywane w trybie awaryjnym. Firmy mają 40 minut na rozpoczęcie odśnieżania/zwalczania śliskości od wydania dyspozycji o wyjeździe oraz 4 godziny na wykonanie całej trasy.
- Priorytetem jest bezpieczeństwo łodzian i na zimie na pewno nie będziemy oszczędzać - dodał Piotr Bors, dyrektor Departamentu Pracy, Edukacji i Kultury UMŁ. - Wszystkie auta mają pełen monitoring więc na bieżąco możemy śledzić ruch pługoposypywarek, ale nie ma takiej możliwości aby jezdnie były odśnieżone „do zera” kiedy pada śnieg, więc proszę wziąć to pod uwagę.
Do dyspozycji mieszkańców jest całodobowy numer telefonu 42 638 49 73 oraz adres e-mail: [email protected] na które można zgłaszać miejsca wymagające interwencji służb odpowiedzialnych za zimowe utrzymanie ulic.
W sezonie 2021/2022 akcja zima kosztowała 12 300 000 zł.