Łódź nadal ma łatkę szarego miasta, ale prowadzone są działania, które mają ją zazielenić.
– Stawiamy na zazielenienie miasta w bardzo różnych dziedzinach, bo to nie o to chodzi, żeby tylko odbetonować jeden czy drugi plac, ale żeby się na to składał zestaw działań i mniejszych, i tych strategicznych […] Do tego dochodzą zielone torowiska, dosadzanie drzew i w centrum miasta i w terenach obrzeżnych. Jest to zestaw działań, w którym bardzo często realizujemy pomysły samych łodzian, co widać chociażby po ilości tych zielonych wniosków i postulatów – informuje wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik, którego cytuje transport-publiczny.pl.

Zielone torowiska w Łodzi
Jednym ze sposobów zazieleniania miasta są zielone torowiska. W mieście mamy około 110 km torowisk, z czego już ponad 30 kilometrów to zielone torowiska. Te ekologiczne szlaki komunikacyjne ciągną się m.in. na Retkini, Widzewie, Janowie i Olechowie oraz w centrum.
Wkrótce pojawi się kolejnych 10 km zielonych tras tramwajowych. Planowane są przy ulicach:
- Warszawskiej (2,2 km),
- Aleksandrowskiej (2 km),
- Legionów, Konstantynowskiej i na Zdrowiu (1,8 km),
- Rzgowskiej (1,5 km),
- Srebrzyńskiej (1 km),
- Rydza-Śmigłego i Niższej (0,8 km).
Dlaczego Łódź stawia na zielone torowiska?
Zielone torowiska mają szereg plusów. Nic dziwnego, że można je spotkać w wielu polskich miastach. W pewnym stopniu sprzyja poprawie jakości powietrza, redukcji hałasu i zwiększeniu bioróżnorodności. To także filtr dla spalin i kurzu. Roślinność zatrzymuje wilgoć i pomaga w obniżeniu temperatury w miastach, co jest szczególnie istotne w gorące dni. Dodatkowo pomaga w redukcji hałasu i drgań podczas jazdy.
To najpiękniejsza wieś w Łódzkiem według AI