W najbliższym czasie Zgierz ma zostać miejscem ekologicznym, kreowanym przez mieszkańców, dla których jakość życia, mieszkania, pracy i relaksu jest bardzo ważna. Znalazł się on w gronie 29. polskich miast, które otrzymały dofinansowanie z programu “Rozwój Lokalny” w ramach wsparcia Funduszy Norweskich i Mechanizmu Finansowego EOG. Uzyskane ponad 15 milionów złotych da szansę do roku 2030 przeprowadzić w mieście zmiany podnoszące standard życia jego mieszkańców.
Młodzieżowa strefa chilloutu, zgierska karta mieszkańca a nawet stworzenie systemu retencji wody opadowej czy dążenie do rekultywacji dawnych zakładów Boruta - między innymi takie przedsięwzięcia chcą realizować władze miasta.
Dzięki projektowi „Rozwój lokalny” takie miejsca jak chociażby zgierska Malinka mogą się rozwijać.
- Widać jak Malinka się rozwija, jak jest uzupełniana różnymi urządzeniami i infrastruktury jaka się na niej znajduje. Na otwarcie sezonu, który za chwilę nastąpi będą przygotowane nowe atrakcje, a te będą stałym elementem tego miejsca - mówi Przemysław Staniszewski, prezydent miasta.
Polecany artykuł:
Polecany artykuł:
Co jeszcze zyskają mieszkańcy?
Działa już miejska aplikacja, w której możliwy jest łatwy kontakt z urzędnikami oraz dostęp do aktualności i wydarzeń z życia Zgierza. W przygotowaniu jest Zgierska Karta Mieszkańca, dająca użytkownikom szereg ulg czy ułatwień. Stworzony został bardzo ważny dokument: “Określenie obecnego stanu niezrekultywowanych składowisk odpadów, ich wpływu na środowiska oraz technologii i kosztów ich rekultywacji”, który wskazuje kierunki rekultywacji składowisk odpadów na terenie dawnych zakładów “Boruta”.
W projekcie nie zapomniano o ekologii. Planuje się stworzyć zielony przystanek, którego częścią będzie zdrój uliczny z funkcją bezdotykowego picia wody. Powstają kwitnące ogródki w Mieście Tkaczy oraz system retencji wody opadowej. Dzięki dofinansowaniu powstaną również nowe odcinki ciągów pieszo-rowerowych.
Dodatkowo powstaną miejsce rekreacyjne: Młodzieżowa Strefa Chillout’u oraz wyposażony zostanie nowy budynek Zgierskiego Centrum Seniora.
Wśród najważniejszych przedsięwzięć projektu znajduje się opracowanie “Strategii Rozwoju Miasta Zgierza na lata 2023-2030 z perspektywą do roku 2040” (trwają ostatnie działania wokół dokumentu), oraz “Polityki Młodzieżowej Gminy Miasto Zgierz” (zakończono etap badań, ma zostać spisana jesienią 2023 roku).