Zerowy VAT na żywność przedłużony do końca roku
Zgodnie z obecnymi przepisami, zerowa stawka VAT na żywność obowiązuje do 30 czerwca.
- Przedłużamy zerową stawkę podatku VAT na żywność do końca 2023 – napisał na swoim profilu na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. - Obniżamy podatki wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, by polskie rodziny płaciły jak najmniej. Nikogo nie zostawiamy samemu sobie.
Jak zaznaczył premier, "paliwa, energia, żywność - wszystkie te kluczowe kategorie produktów zostały objęte naszymi tarczami, które chronią Polaków przed wzrostami cen".
Polecany artykuł:
Zerowa stawka na żywość została wprowadzona ustawą uchwaloną przez Sejm 13 stycznia 2022 r., która weszła w życie od 1 lutego 2022 r. Był to element drugiej Tarczy Antyinflacyjnej, w ramach której zostały obniżone stawki VAT na paliwa czy prąd. Obniżki podatków związane z nośnikami energii wygasły z końcem 2022 r., ale obowiązywanie zerowej stawki VAT na żywność zostało wydłużone do czerwca 2023 r.
Decyzja premiera Morawieckiego wydłuża ten okres o pół roku.
Polecany artykuł:
Czy zerowy VAT na żywność obniży inflację?
Decyzję o obniżeniu stawki VAT na żywność skomentował ekonomista Banku Pekao Kamil Łuczkowski.
- Powrót do wyższych stawek VAT przełożyłby się w sposób natychmiastowy na ceny żywności. Szacowaliśmy, że spowodowałoby to wzrost inflacji CPI o ok. 0,8 pkt. proc. – powiedział ekonomista.
Dodał, że wzrost cen żywności mógłby się także odbić na inflacji bazowej.
- Ze względu na efekty drugiej rundy, wyższa żywność mogłaby wpłynąć na inflację bazową, ale ten efekt nie byłby tutaj duży – podkreślił Kamil Łuczkowski. – Ale w przypadku cen żywości powrót do wyższych stawek sprawiłby, że jej ceny skoczyłyby o 3 pkt. proc.
W maju inflacja spadła do 13 proc. z 14,7 proc. kwietniu.