Zbliżają się wypłaty trzynastych emerytur
Trzynasta emerytura to dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, na które może liczyć większość emerytów w Polsce. Pieniądze są wypłacane automatyczne osobom, które są uprawnione do emerytury (w tym emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej i emerytury częściowej), renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej, socjalnej, rodzinnej, a także świadczenia i zasiłku przedemerytalnego. Trzynastka jest wypłacana w kwocie najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku, czyli po waloryzacji.
W tym roku najniższe świadczenie ma wynieść 1877,48 zł brutto, aczkolwiek wskaźnik waloryzacji jeszcze nie został określony. Trzynastki są wypłacane w pełnej kwocie, niezależnie od wysokości emerytury. Przysługują zarówno osobom uprawnionym do emerytury z ZUS, jak i wypłacanej przez KRUS.
Polecany artykuł:
Te trzy grupy seniorów nie otrzymują trzynastki
Istnieją jednak trzy grupy seniorów, które nie mają prawa do trzynastej emerytury. Świadczenie nie przysługuje sędziom i prokuratorom w stanie spoczynku, którzy otrzymują środki ze Skarbu Państwa. Kolejną grupą są osoby, które otrzymują emeryturę olimpijską, ponieważ ich świadczenia są wypłacane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Ostatnią stanowią seniorzy, którzy pobierają wcześniejszą emeryturę i pracują, ale tylko w sytuacji, kiedy przekroczą ustalony limit dochodów. Warto wiedzieć, że limity zmieniają się co 3 miesiące, a nowy limit zostanie określony 1 marca 2025 roku.