Niezwykłe znalezisko na Placu Wolności
Trwa remont najsłynniejszego placu w Łodzi. Jednak robotnicy, którzy tam pracują tego zjawiska się raczej nie spodziewali. Podczas prac budowlanych na Placu Wolności znaleziono resztki zbiorników dawnej stacji paliw, która działała tam od lat 20. do lat 50. XX wieku.
Ropa wyciekła ze zbiorników i zmieszała się z ziemią. Teraz robotnicy muszą ją wybrać. Nie wiadomo czy nie wpłynie to na przedłużenie czasu remontu Placu Wolności.
Remont Placu Wolności w Łodzi
Modernizacja Placu Wolności w Łodzi zaplanowana była już ponad 10 lat temu. Pod koniec kwietnia 2022 roku w końcu ruszyły prace remontowe. Betonowy ośmioboczny rynek po rewitalizacji będzie prawdziwym miejscem wypoczynku.
Południowa część placu, przy Piotrkowskiej, zamieni się w zielony skwer i miejsce relaksu. Pojawi się również teren przystosowany do okazjonalnego handlu np. jarmarku. Natomiast po północnej części znajdować się będzie punkt komunikacyjny.
Zakończenie prac zaplanowane jest na wrzesień 2023 roku. Łączny koszt inwestycji to ponad 35 milionów złotych.
Polecany artykuł:
Plac Wolności w Łodzi. Historia
Plac wytyczony został w 1823 roku jako rynek zakładanej wówczas osady sukienniczej „Nowe Miasto.Nadano mu już wtedy kształt regularnego ośmiokąta foremnego. Dla odróżnienia od pierwotnego rynku Łodzi, położonego ok. 450 m na północ, był nazywany Rynkiem Nowego Miasta.
W samym centrum rynku powstało miejskie targowisko. Kilka lat później, w 1827 roku wybudowano obok Ratusz Miejski, a także kościół ewangelicki Św. Trójcy. Natomiast w 1898 roku pojawiła się tam również komunikacja tramwajowa.
W 1918 roku, w chwili odzyskania przez Polskę niepodległości, rynek zmienił nazwę na Plac Wolności. W 1930 na samym środku placu powstał pomnik Tadeusza Kościuszki. Niestety, 11 listopada 1939 roku niemieckie władze okupacyjne zburzyły pomnik. Został jednak odbudowany w identycznej formie w 1960 roku.