Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej a powódź
Na skutek powodzi zalanych zostało wiele mieszkań, domów czy punktów usługowych. Warto jednak zastanowić się, czy w przypadku zalania możemy wykorzystać zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej. A może powinniśmy wziąć urlop na żądanie? Wyjaśniamy.
Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej przysługuje w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w ciągu roku kalendarzowego i możemy z niego skorzystać w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika, czyli również z powodu zalania. O czym jednak warto pamiętać to fakt, że w przypadku takiego zwolnienia przysługuje nam tylko połowa wynagrodzenia. Pracownik musi wystąpić z wnioskiem o udzielenie zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej najpóźniej w dniu zwolnienia, natomiast pracodawca jest obowiązany go udzielić.
A jak sytuacja wygląda w przypadku urlopu na żądanie? Wtedy również pracodawca jest obowiązany udzielić takiego urlopu, a pracownikowi przysługują łącznie cztery dni w roku do wykorzystania. Musi jednak zgłosić to najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. To zdecydowanie lepsza dla nas opcja, ponieważ urlop na żądanie jest traktowany jak urlop wypoczynkowy, a więc pracownik otrzymuje 100% wynagrodzenia.
Polecany artykuł:
Powodzie w Polsce. Gdzie sytuacja jest najgorsza?
Strażacy walczą z powodziami na południu Polski. Najcięższa sytuacja jest w województwie dolnośląskim i opolskim. W Kłodzku woda zalała centrum miasta, w nocy z niedzieli na poniedziałek woda odsłoniła większość Mostu Gotyckiego, ciężko było także w Wleniu i Lwówku Śląskim. Odcięty od świata jest Lądek-Zdrój, gdzie w jednym z mieszkań znaleziono zwłoki kobiety. Ciężka sytuacja jest także w Nysie i powiecie nyskim.
Premier Donald Tusk poinformował w niedzielę, że zlecił ministrowi finansów przygotowanie środków na pomoc doraźną i usuwanie skutków powodzi. Natomiast w poniedziałek dowiedzieliśmy się, że Rada Ministrów podejmie decyzję o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej. Polska wystąpi również o pomoc z Unii Europejskiej.
Zobacz też: Trąba powietrzna w Łódzkiem. Zniszczenia w gminie Poświętne