Coraz wyższe opłaty za prąd
W związku z galopującą inflacją, wzrastają równiez ceny za energię elektryczną. Wskaźniki szacowane na podstawie aktualnego postępowania przetargowego Łódzkiej Grupy Zakupowej wskazują, że w 2023 roku będzie niemal dziesięciokrotnie wyższy koszt zakupu megawatogodziny prądu elektrycznego w stosunku do ubiegłego roku.
Problem z utrzymaniem się mają nie tylko gospodarstwa domowe, ale również wszelkiego typu placówki, w tym uczelnie wyższe.
Uczelnie robią co mogą, by zaoszczędzić
Jako pierwsza sposobu na zaoszczędzenie szukała Szkoła Filmowa w Łodzi. I tak zdecydowano się na radykalne kroki w postaci decyzji o zmianie harmonogramu zajęć. Nie będą one prowadzone w styczniu, a semestr letni zakończy się później niż dotychczas.
W ślady filmówki poszły również inne uczelnie wyższe w mieście. W Akademii Muzycznej w Łodzi zdecydowano o skróceniu godzin otwarcia uczelni w semestrze zimowym. Oprócz tego, siedziba będzie zamknięta w weekendy, a także w czasie przerwy świąteczno-noworocznej. Zajęcia na części studiów dziennych oraz na studiach niestacjonarnych (z wyłączeniem tych prowadzonych w Instytucie Choreografii i Technik Tańca) będą miały charakter zdalny od końca października do grudnia.
Kolejną uczelnią, która podjęła kroki ku osczędności jest Akademia Sztuk Pięknych. Szkoła zdecydowała się na wyłączenie światła dekoracyjnego. Trwają też rozmowy dotyczące ograniczenia czasu pracy uczelni, ponieważ obecnie jest ona czynna aż do godziny 22:00. Miałoby również zostać wyłączone ogrzewanie w czasie, kiedy nikgo nie ma w placówce.
Rozmowy trwają także w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi, jednak tu jeszcze żadne decyzje nie zapadły.