Łódzki Fundusz Filmowy jest najstarszym w Polsce, działa od 2007 roku i przez ten czas wsparł ponad 100 filmów. Wśród nich m.in nominowane do Oscarów" W ciemności" Agnieszki Holland, "Ida" oraz "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego, a także ostatni film Andrzeja Wajdy "Powidoki"
O dofinansowanie mogą się ubiegać autorzy filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, a także seriali fabularnych. Spośród 17 zgłoszonych projektów wybrano te, które zdobyły najwyższą liczbę punktów. Wśród najlepiej ocenionych tytułów znalazło się 7 projektów: 3 fabuły, 2 animacje i 2 dokumenty. W puli było 1,5 mln złotych.
Podstawowym kryterium udziału w konkursie były walory artystyczne oraz powiązanie projektu z Łodzią lub regionem łódzkim poprzez osoby twórców, temat lub miejsce realizacji. Ważnym kryterium jest też wysokość kosztów produkcyjnych poniesionych w regionie- tłumaczy Monika Głowacka z Łódź Film Commission.
W 15 edycji wśród najlepiej ocenionych tytułów znalazły się:
Filmy animowane:
„Lola i pianino hałasów", reż. Augusto Zanovello, producent Momakin Sp. z o. o.
„Basen albo śmierć złotej rybki", reż. Daria Kopiec, producent Marmolada Films Sp. z.o.o.
Filmy dokumentalne:„Matt Parey – cichy bohater POP-kultury", reż. Bartosz Paduch, producent Fundacja Raban!
„Syn ulicy", reż. Mohammed Almughanni, producent A7 Company Sp. z.o.o.
Film fabularne:
„Dyplom", reż. Gabriela Muskała, producent PWSFTviT w Łodzi
„Lany poniedziałek", reż. Justyna Mytnik, producent Lava Films Sp. z o.o.
„Pierwszy dzień wakacji", reż. Piotr Szczepański, producent Anagram Film Anna Pachnicka
Już w lipcu ogłoszony zostanie nabór uzupełniający do Łódzkiego Funduszu Filmowego na rok 2022. Wnioski mogą składać wszyscy producenci, którzy planują realizację swoich filmów w Łodzi lub regionie.