Dolny Śląsk. Dwie krowy potrącone przez pociąg - utknęły pod kołami pojazdu

i

Autor: Unsplash Dolny Śląsk. Dwie krowy potrącone przez pociąg - utknęły pod kołami pojazdu

Z Łodzi do Warszawy w 45 minut? Coraz bliżej realizacji Kolei Dużej Prędkości

2022-09-23 14:44

Spółka Centralny Port Komunikacyjny poinformowała, że złożyła wniosek o tzw. decyzję środowiskową dla 140-kilometrowego odcinka Kolei Dużych Prędkości między Warszawą a Łodzią. Jest to pierwszy etap procesu uzyskiwania zgód i pozwoleń na budowę lini. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do stolicy pojedziemy w około 45 minut.

Jest wniosek o tzw. decyzję środowiskową

Spółka Centralny Port Komunikacyjny przekazała, że złożyła wniosek o tzw. decyzję środowiskową dla 140-kilometrowego odcinka Kolei Dużych Prędkości między Łodzią a Warszawą. Jak tłumaczy spółka, to pierwszy etap procesu uzyskiwania zgód i pozwoleń związanych z budową nowej linii i jednocześnie zdecydowany krok naprzód w procesie inwestycyjnym. 

Jednak ze względu na to, że linia kolejowa nr 85 Warszawa - Łódź będzie przebiegać przez dwa województwa, spółka CPK przygotowała dwa oddzielne raporty o oddziaływaniu na środowisko, a następnie złożyła dwa wnioski do Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska, w obu miastach. Pierwszy dotyczy odcinka od Łodzi Fabrycznej do węzła kolejowego przy lotnisku CPK, drugi od lotniska do Warszawy Zachodniej. 

Kolej Szybkiej Prędkości

Linia miałaby zostać uruchomiona równocześnie z Portem Solidarność. Kolej Szybkiej Prędkości łączyłaby Łódź z Warszawą, jadąc przez Port Solidarność. Dzięki niej dojazd z Łodzi do stolicy trwałaby zaledwie około 45 minut, czyli o połowe krócej niż do tej pory. 

Natomiast dojazd do Portu Solidarność z Łodzi zajmie około pół godziny, z Warszawy 15 minut. Pociągi po linii KDP będą jeździły z prędkością do 250 km/h, a w przyszłości nawet do 350 km/h.

Centralny Port Komunikacyjny

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, integrujący transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach pierwszego etapu ma być w stanie obsługiwać aż 45 mln pasażerów rocznie. Dodatkowo,  inwestycja powinna umożliwić stworzenie ponad 150 tysięcy nowych miejsc pracy.

Baby boom w Orientarium ZOO Łódź. Weź udział w konkursie na imiona dla maluchów!