Konto na platformie internetowej PUE ZUS może mieć zarówno osoba fizyczna, która chce sprawdzić swoje indywidualne konto emerytalne lub monitorować wpływ składek, jak również pracodawca. Co więcej, od 1 stycznia 2023 r. każdy, kto jest płatnikiem składek, musi takie konto posiadać obowiązkowo.
- Założenie konta nie jest skomplikowane a daje nam dostęp do mnóstwa ciekawych informacji - mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Wystarczy konto na platformie internetowej PUE ZUS oraz komputer lub telefon i internet, żeby zadać pytanie, złożyć wniosek czy sprawdzić stan swoich składek na koncie emerytalnym. Online można się także dowiedzieć, czy ZUS przyznał rodzicom 800+ i kiedy będą wypłacane pieniądze.
Konto w ZUS dla 13-latków
Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS mogą założyć nie tylko osoby pełnoletnie, ale także nastolatkowie, którzy ukończyli 13 lat. Konto w ZUS jest potrzebne młodym osobom tylko w bardzo specyficznych sytuacjach – chociażby w sytuacji, gdy sami za siebie muszą wysłać do ZUS wniosek o 800+, gdyż np. nie mają rodziców.
- To są naprawdę jednostkowe sytuacje – podkreśla Iwona Kowalska-Matis. - Niemniej jednak wprowadzaliśmy możliwość założenia konta od 13. roku życia a nie jak wcześniej było od 18. roku życia, po to, żeby pomóc młodym ludziom, którzy znajdą się w trudnej sytuacji.
Młodzi ludzie, którzy chcą założyć konto na PUE ZUS muszą posiadać tymczasowy dowód osobisty lub paszport.
Jak założyć konto w ZUS bez wychodzenia z domu?
Indywidualne konto w ZUS można założyć samodzielnie bez wychodzenia z domu.
- Najlepiej zrobić to przez swój profil zaufany gdyż wtedy nie jest konieczna wizyta w ZUS, żeby potwierdzić swoją tożsamość. Taka „bezpieczna” ścieżka jest konieczna, gdyż po aktywacji konta uzyskuje się dostęp do wszystkich swoich danych związanych z ubezpieczeniem społecznym, np. zwolnieniami lekarskimi - wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis. - Od razu po założeniu konta mamy możliwość podglądu np. swojego rozliczenia rocznego, które przygotowuje ZUS (PIT). Ponadto, jeśli zmienimy bank, do którego ma być przelewana emerytura lub adres zamieszkania - wtedy możemy przez internet złożyć wniosek o zmianę danych. Możemy też zamówić zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami, umówić się na wizytę lub korespondować z ZUS.
Polecany artykuł: