zus

i

Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Tak możesz sprawdzić wysokość swojej emerytury

ZUS

Wystarczy 13 lat, żeby mieć konto w ZUS. Jak można je założyć?

2024-04-02 11:03

Konto na platformie internetowej PUE ZUS mogą mieć nie tylko osoby pełnoletnie, ale także nastolatkowie, którzy ukończyli 13 lat. W pewnych sytuacjach może okazać się ono dla nich bardzo przydatne. Aby założyć konto w ZUS, młody człowiek musi posiadać tymczasowy dowód osobisty lub paszport.

Konto na platformie internetowej PUE ZUS może mieć zarówno osoba fizyczna, która chce sprawdzić swoje indywidualne konto emerytalne lub monitorować wpływ składek, jak również pracodawca. Co więcej, od 1 stycznia 2023 r. każdy, kto jest płatnikiem składek, musi takie konto posiadać obowiązkowo.

- Założenie konta nie jest skomplikowane a daje nam dostęp do mnóstwa ciekawych informacji - mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Wystarczy konto na platformie internetowej PUE ZUS oraz komputer lub telefon i internet, żeby zadać pytanie, złożyć wniosek czy sprawdzić stan swoich składek na koncie emerytalnym. Online można się także dowiedzieć, czy ZUS przyznał rodzicom 800+ i kiedy będą wypłacane pieniądze.

Konto w ZUS dla 13-latków

Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS mogą założyć nie tylko osoby pełnoletnie, ale także nastolatkowie, którzy ukończyli 13 lat. Konto w ZUS jest potrzebne młodym osobom tylko w bardzo specyficznych sytuacjach – chociażby w sytuacji, gdy sami za siebie muszą wysłać do ZUS wniosek o 800+, gdyż np. nie mają rodziców.

- To są naprawdę jednostkowe sytuacje – podkreśla Iwona Kowalska-Matis. - Niemniej jednak wprowadzaliśmy możliwość założenia konta od 13. roku życia a nie jak wcześniej było od 18. roku życia, po to, żeby pomóc młodym ludziom, którzy znajdą się w trudnej sytuacji.

Młodzi ludzie, którzy chcą założyć konto na PUE ZUS muszą posiadać tymczasowy dowód osobisty lub paszport.

Jak założyć konto w ZUS bez wychodzenia z domu?

Indywidualne konto w ZUS można założyć samodzielnie bez wychodzenia z domu.

- Najlepiej zrobić to przez swój profil zaufany gdyż wtedy nie jest konieczna wizyta w ZUS, żeby potwierdzić swoją tożsamość. Taka „bezpieczna” ścieżka jest konieczna, gdyż po aktywacji konta uzyskuje się dostęp do wszystkich swoich danych związanych z ubezpieczeniem społecznym, np. zwolnieniami lekarskimi - wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis. - Od razu po założeniu konta mamy możliwość podglądu np. swojego rozliczenia rocznego, które przygotowuje ZUS (PIT). Ponadto, jeśli zmienimy bank, do którego ma być przelewana emerytura lub adres zamieszkania - wtedy możemy przez internet złożyć wniosek o zmianę danych. Możemy też zamówić zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami, umówić się na wizytę lub korespondować z ZUS.

Sonda
Pobierasz jakieś świadczenia z ZUS-u?
Pościg za pijanym 18-latkiem w Piasecznie. Policjanci staranowali jego auto!