Grupa etnograficzna. Co to jest?
Grupa etnograficzna to ludzie zamieszkujący konkretny teren. Oprócz tego łączy ich kultura, styl życia, historia i tradycje. Grupy etnograficzne są częścią grup etnicznych lub występują na ich pograniczu.
Kim są Łowiczanie?
Łowiczanie to mieszkańcy dawnego księstwa łowickiego. Tę grupę charakteryzują znane każdemu barwne, pasiaste stroje (od poł. XIX w. kilkakrotnie zmieniły kolorystykę), hafty, tkactwo, wycinanki, także ceramika, meblarstwo, rzeźba, plastyka obrzędowa.
Folklor Łowicki
Kultura ludowa związana jest z życiem codziennym chłopów. Nawet sposób ubierania się chłopów, podobnie jak w miastach, z czasem się zmieniał. Jak informuje portal lowiczturystyczny.eu, Zmianę mody dyktowały zawsze kobiety, przede wszystkim panny na wydaniu i to niezależnie od poziomu zamożności rodziców. Ułożone symetrycznie prążki powtarzają się rytmicznie na jednobarwnym tle, zarówno na tkaninach przeznaczonych na zapaskę, spódnicę, gorset czy portki. Pod koniec XIX wieku tło czerwone ustępuje barwie pomarańczowej, a w kolorystyce pasków pojawiają się wszystkie kolory tęczy.
W okresie międzywojennym zaczęły dominować zimniejsze kolory.
Dużą popularnością cieszą się także łowickie wycinanki. Należą do nich kodry (prostokątne wycinanki zawierające najczęściej motywy kwiatowe, sceny rodzajowe z życia wsi oraz elementy zoomorficzne), gwiozdy (Powstawały przez naklejenie na biały karton Gwiozdy w kształcie koła kolorowego papieru. Umieszczane były na belkach pomiędzy "kodrami"), tasiemki (wycinanki wykonane z dwóch pionowych pasków o identycznej dekoracji. Pasy są połączone u góry, czasami "gwiozdom" i nieco rozsunięte u dołu).
Łowiczanie wyróżniają się także muzyką. Nadal istnieją zespoły ludowe, które przedstawiają światu tradycję swoich przodków. Są to: Zespół Pieśni i Tańca „BLICHOWIACY”, Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Ludowy „KODERKI”, Zespół Śpiewaczy „KSINZOKI” czy Dziecięco-Młodzieżowa Kapela Ludowa „ZIEMII ŁOWICKIEJ".