Bardzo ważne zmiany dla pacjentów. Kto trafi do lekarza bez kolejki?

i

Autor: MAREK KUDELSKI / SUPER EXPRESS Bardzo ważne zmiany dla pacjentów. Kto trafi do lekarza bez kolejki?

Zdrowie

Wpis do krajowego rejestru za nieprzyjście do lekarza? To nowy pomysł na karanie pacjentów

2024-02-17 10:28

W 2023 r. przepadło prawie 1,3 miliona wizyt na NFZ. Przepadło, ponieważ pacjenci nie przyszli i nie powiadomili o tym placówki medycznej, a skorzystać mógłby ktoś inny. Pojawił się więc pomysł, by karać pacjentów, którzy nie przychodzą na wizyty, m.in. wpisem do Krajowego Rejestru Zadłużonych.

W 2023 roku przepadło 1,3 mln wizyt na NFZ

Skala nieodwołanych wizyt w placówkach medycznych jest ogromna.

- W NFZ monitorujemy nieodwołane wizyty oraz rezygnacje w ramach 40 świadczeń. W 2023 r. takich wizyt było prawie 1,3 miliona – podaje dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji w NFZ, Paweł Florek. - Najwięcej, bo ponad 420 tys., przypadków nieodwołanych wizyt dotyczy świadczeń z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, 280 tys. z kardiologii, z fizjoterapii ambulatoryjnej ponad 180 tys., blisko 120 tys. z endokrynologii, a prawie 100 tys. z onkologii.

Porównując dane z 2022 i 2023 roku widać spadek nieodwołanych wizyt o ok. 100 tys. Mimo tego skala tego zjawiska nadal utrzymuje się na wysokim poziomie.

Nieodwołana wizyta to stracona szansa na zdrowie dla innego pacjenta.

- Gdyby nasza nieobecność została zgłoszona z wyprzedzeniem, inny pacjent mógłby wcześniej skorzystać z pomocy lekarskiej. Nasze zachowanie ma wpływ na zdrowie drugiej osoby – zaznacza Florek.

Wpis do Krajowego Rejestru Zadłużonych za nieprzyjście do lekarza?

Sposób na walkę z pacjentami, którzy nie odwołują wizyt, znalazł autor petycji, która miała trafić w środę ( 7 lutego) do sejmowej Komisji Petycji. Do treści petycji dotarł dziennik „Fakt”. Jej autor proponuje kilka rozwiązań. Jednym z nich jest wpisywanie pacjentów, którzy dwa razy nie stawili się u lekarza, na rok do Krajowego Rejestru Zadłużonych. Wpis miałby utrudniać dokonywanie zakupów na raty czy branie pożyczek. Inne rozwiązanie, to wprowadzenie płatnych wizyt w placówkach POZ dla zapominalskich pacjentów. Wśród propozycji autora petycji znalazło się wykluczenie takich pacjentów z powszechnego systemu opieki zdrowotnej przez 12 miesięcy, a zatem także z darmowego leczenia w szpitalu.

Dalsze losy tych propozycji zależą od sejmowej Komisji Petycji. A wy co sądzicie o takim pomyśle?

Oto najbardziej deficytowe zawody w Polsce. Wśród nich mundurowi

Policjanci wpadli do szpitala i szarpali lekarza. Pracownicy zamknęli ich w izolatce!