Wniosek o dodatek węglowy: kto może złożyć?
Od 18.08.2022 w całej Polsce można składać wniosek o jednorazowe świadczenie w wysokości 3000 złotych. Jak stanowi ustawa, warunkiem jest wprowadzenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku, w której wskażemy, że główne źródło ogrzewania naszego gospodarstwa jest zasilane na węgiel kamienny, brykiet lub pelet (- zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego).
- To bardzo ważne, aby nie składać wniosku tak długo, jak nie zostanie wypełniona właśnie ta deklaracja, bo w przeciwnym razie wnioskodawca nie ma szans na uzyskanie tych pieniędzy. Jeśli ktoś jeszcze nie zdążył tego zrobić, to niestety, ale w tym roku już tego nie zrobi, bo ustawa przewidywała na to ostateczny termin do końca czerwca - mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu Urzędu Miasta Łodzi.
Co musi się znaleźć we wniosku?
Przede wszystkim dane wnioskodawcy, czyli imię, nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania, adres mailowy, na który zostanie wysłana informacja o przyznaniu dodatku węglowego, oraz numer konta, na który zostaną przekazane pieniądze w ramach tego świadczenia. Przypomnę, że wszystkie informacje przekazywane we wniosku są składane pod rygorem odpowiedzialności karnej - zaznacza Agnieszka Łukasik, dyrektor Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi.
Ustawa zakłada, że na potrzeby składania i rozpatrywania wniosków należy założyć, że jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego, a na jedno gospodarstwo przypada tylko jeden dodatek węglowy. Kiedy wnioskodawcy mogą się spodziewać pieniędzy na koncie?
Na wydanie decyzji i realizację przelewu mamy miesiąc od dnia złożenia wniosku. Oczywiście wszystko zależy od tego, jak duża będzie skala zainteresowania tym świadczeniem - dodaje Łukasik.
Jak złożyć wniosek o dodatek węglowy?
Jeśli chodzi o sposób składania wniosków, to w Łodzi można to zrobić: elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP, pocztą tradycyjną oraz bezpośrednio w jednym z czterech punktów.
Forma elektroniczna wydaje się najszybsza i najwygodniejsza, natomiast jeśli ktoś woli złożyć wniosek bezpośrednio, może to zrobić przy ul. Urzędniczej 45, al. Politechniki 32, ul. Drewnowskiej 5 oraz ul. Piotrkowskiej 110 - podsumowuje Riemer.
Jak szacuje magistrat, w całej Łodzi z dodatku węglowego może skorzystać 30-40 tys. mieszkańców, którzy ogrzewają swoje gospodarstwa domowe węglem - są to jednak wstępne szacunki, gdyż miasto nie ma jeszcze pełnego wglądu w dane z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku. Do godz. 12:00 18.08.2022 wnioski złożyło niemal 300 łodzian.