szafa

i

Autor: Pexels

Wiosenne porządki

Wiosenne porządki. Co zrobić z ubraniami, których już nie potrzebujemy?

2023-03-31 12:17

Przyszła wiosna, a wraz z nią z dnia na dzień robi się coraz cieplej. Pogoda sprzyja, by pomyśleć o wiosennych porządkach, zarówno jeśli chodzi o dom, ale i garderobę. A co możemy zrobić z niepotrzebnymi ubraniami? Podpowiadamy.

Jak zaplanować wiosenne porządki?

Wiosna sprzyja, by pomyśleć o porządkach w szafie. Wiele osób nie wie jednak, jak do tego się zabrać. Najważniejsze jednak jest to, by to odpowiednio zaplanować.

Na początku warto zacząć od przeglądu ubrań i podziału na te, w których chodzimy i te, które jedynie zajmują nam zbędną przestrzeń w garderobie. To samo robimy w przypadku butów czy akcesoriów. Warto też oddzielić te ubrania, które nosimy zimą i schować je głębiej. 

W trakcie przeglądu warto też ocenić, które rzeczy są nadal w dobrym stanie, a które wymagają lub niedługo będą wymagały wymiany albo naprawy. Dzięki temu będziemy wiedzieć co potrzeba coś dokupić i zaplanować dokładne zakupy.

Wiosenne porządki. Co zrobić z niepotrzebnymi ubraniami?

  • Sprzedaj znajomym lub na platformach sprzedażowych

Po pierwsze, warto zorientować się, czy ubrania, które nam nie pasują, nie przydadzą się naszym znajomym czy rodzinie. Możemy sprzedać je za drobną opłatą, a będziemy mieć pewność, że produkt trafił w dobre ręce. Jest też bardzo ciekawa idea "swap party", czyli wymiana ubrań. Od kilku lat rozwijają się też platformy sprzedażowe. Ogłoszenie dotyczące sprzedaży możemy zamieścić np. na Vinted, Allegro czy Olx, ale i w grupach w mediach społecznościowych. Co istotne, wszystko przebiega szybko, sprawnie i bez zbędnych wysiłków.

  • Sprzedaj w komisie

Komis ubraniowy oferuje rzeczy dobrej jakości i dobrych marek, w korzystnej cenie. Jak to działa? Zanosimy ubrania do danego komisu, który znajduje się praktycznie w każdym mieście. Następnie czekamy, aż ktoś je kupi i dopiero wtedy otrzymujemy pieniądze za sprzedany produkt.

  • Wrzuć do kontenera na zbiórkę odzieży

Kontenery przeznaczone na zbiórkę odzieży możemy spotkać niemal na każdym kroku. Musimy jednak pamiętać, że nie trafiają one do potrzebujących, ale do sortowni. Tam odbywa się selekcja na rzeczy do sprzedania i do recyklingu. Pierwsza grupa trafia do second handu. Te, które nie są sprzedane przerabia się na czyściwo lub paliwo alternatywne.

  • Oddaj potrzebującym

Jeśli chcemy pomóc potrzebującym, warto poszukać schronisk dla bezdomnych i zapytać czy nie potrzebują ciepłej odzieży wierzchniej, szalików, czapek. Na terenie naszego kraju działa kilka jednostek wpierających ubogich. To między innymi Caritas, PCK, domy samotnej matki czy domy dziecka.

W Matce Polce przyszły na świat czworaczki