Huczne otwarcie Starego Rynku
Stary Rynek w Łodzi przeszedł gruntowną metamorfozę. Jest więcej zieleni, a mniej betonozy, pojawiły się miejsca do odpoczynku, ale również przestrzeń na handel. Miasto przygotowuje się huczne otwarcie, które odbędzie się już 23 marca.
Impreza rozpocznie się o 11:00 i potrwa do 17:00. Nie zabraknie mnóstwa wyjątkowych atrakcji. Co dokładnie zaplanowano? Będzie muzyka na żywo, targi rękodzieła, warsztaty przystrajania koszyków wielkanocnych, animacje dla najmłodszych (w tym uwielbiany przez dzieci pokaz baniek mydlanych), a także degustacja śledzi kiszonych i tłustych.
Bezpłatne wycieczki na otwarcie Starego Rynku
Ale to nie koniec atrakcji! Przygotowano również bezpłatne wycieczki, które pozwolą odkryć tajemnice Łodzi. Co mamy do wyboru?
- Wycieczka w poszukiwaniu granicy Bałut
O godz. 12 wystartuje spacer wzdłuż dawnej, historycznej granicy między Łodzią a Bałutami. Gdzie kończą się Bałuty i zaczyna się Stare Miasto? Granica ta wcale nie przebiega wzdłuż współczesnej siatki ulic. Wytyczają ją stare budynki, graniczne krzyże, a nawet podziemne kanały wznoszone między miastem Łódź a wsią Bałuty.
Zbiórka na Starym Rynku przy pamiątkowym kamieniu poświęconym nadaniu Łodzi praw miejskich o godzinie 12:00. Przewodnikiem będzie Miłosz Wika, rzecznik ZWIK.
- Wycieczka śladem łódzkich rzek
O godz. 14 wystartuje wycieczka na temat zapomnianych rzeczek Starego Miasta. Powszechnie wiadomo, że przez Stare Miasto płynie rzeka Łódka. Podczas spaceru wzdłuż doliny Łódki organizatorzy opowiedzą o jej zapomnianych dopływach. Nad jednym z nich powstała wieś Łodzią, nad drugim próbowano stworzyć miasto Ostroga, a trzeci dopływ we władanie wziął Izrael Poznański. Uczestnicy dowiedzą się też, ile mostów było na Starym Mieście i dlaczego kanał Łódki jest zabytkiem.
Zbiórka na Starym Rynku o godzinie 14:00 przy pamiątkowym kamieniu poświęconym nadaniu Łodzi praw miejskich. Przewodnikiem będzie Miłosz Wika, rzecznik ZWIK.
- Wycieczka po zrewitalizowanym Starym Rynku i parku Staromiejskim
Spacer z przewodnikiem po zrewitalizowanym terenie Starego Rynku oraz parku Staromiejskiego. Miejsca te stanowią bardzo ważną część Łodzi, są związane z jej najdawniejszymi dziejami. W czasie spaceru będzie można usłyszeć opowieści o żydowskiej dzielnicy i jej śladach na terenie dzisiejszego parku. Uczestnicy usłyszą wiele legend i historii (m.in.: o powstaniu miasta i rodzinie Poznańskich), a także poznają najnowsze odkrycia archeologiczne z czasu przebudowy. W czasie wycieczki będzie można porównywać, jak rynek i park wyglądały kiedyś, a jak zmieniły się po rewitalizacji.
Wycieczki startują o godz. 11, 13 i 15 ze Starego Rynku. Zbiórka przy pamiątkowym kamieniu poświęconym nadaniu Łodzi praw miejskich.