Stary Rynek

i

Autor: UMŁ

Wydarzenia

Wielkie otwarcie Starego Rynku. Przygotowano bezpłatne wycieczki!

2024-03-21 10:49

Już w najbliższą sobotę wielkie otwarcie "nowego" Starego Rynku! Z tej okazji pojawi się wiele wydarzeń towarzyszących. Wśród nich są między innymi bezpłatne wycieczki po Łodzi. To niezwykła okazja, by odkryć wszystkie sekrety naszego miasta.

Huczne otwarcie Starego Rynku

Stary Rynek w Łodzi przeszedł gruntowną metamorfozę. Jest więcej zieleni, a mniej betonozy, pojawiły się miejsca do odpoczynku, ale również przestrzeń na handel. Miasto przygotowuje się huczne otwarcie, które odbędzie się już 23 marca.

Impreza rozpocznie się o 11:00 i potrwa do 17:00. Nie zabraknie mnóstwa wyjątkowych atrakcji. Co dokładnie zaplanowano? Będzie muzyka na żywo, targi rękodzieła, warsztaty przystrajania koszyków wielkanocnych, animacje dla najmłodszych (w tym uwielbiany przez dzieci pokaz baniek mydlanych), a także degustacja śledzi kiszonych i tłustych.

Bezpłatne wycieczki na otwarcie Starego Rynku

Ale to nie koniec atrakcji! Przygotowano również bezpłatne wycieczki, które pozwolą odkryć tajemnice Łodzi. Co mamy do wyboru?

  • Wycieczka w poszukiwaniu granicy Bałut 

O godz. 12 wystartuje spacer wzdłuż dawnej, historycznej granicy między Łodzią a Bałutami. Gdzie kończą się Bałuty i zaczyna się Stare Miasto? Granica ta wcale nie przebiega wzdłuż współczesnej siatki ulic. Wytyczają ją stare budynki, graniczne krzyże, a nawet podziemne kanały wznoszone między miastem Łódź a wsią Bałuty.

Zbiórka na Starym Rynku przy pamiątkowym kamieniu poświęconym nadaniu Łodzi praw miejskich o godzinie 12:00. Przewodnikiem będzie Miłosz Wika, rzecznik ZWIK.

  • Wycieczka śladem łódzkich rzek 

O godz. 14 wystartuje wycieczka na temat zapomnianych rzeczek Starego Miasta. Powszechnie wiadomo, że przez Stare Miasto płynie rzeka Łódka. Podczas spaceru wzdłuż doliny Łódki organizatorzy opowiedzą o jej zapomnianych dopływach. Nad jednym z nich powstała wieś Łodzią, nad drugim próbowano stworzyć miasto Ostroga, a trzeci dopływ we władanie wziął Izrael Poznański. Uczestnicy dowiedzą się też, ile mostów było na Starym Mieście i dlaczego kanał Łódki jest zabytkiem.

Zbiórka na Starym Rynku o godzinie 14:00 przy pamiątkowym kamieniu poświęconym nadaniu Łodzi praw miejskich. Przewodnikiem będzie Miłosz Wika, rzecznik ZWIK.

  • Wycieczka po zrewitalizowanym Starym Rynku i parku Staromiejskim 

Spacer z przewodnikiem po zrewitalizowanym terenie Starego Rynku oraz parku Staromiejskiego. Miejsca te stanowią bardzo ważną część Łodzi, są związane z jej najdawniejszymi dziejami. W czasie spaceru będzie można usłyszeć opowieści o żydowskiej dzielnicy i jej śladach na terenie dzisiejszego parku. Uczestnicy usłyszą wiele legend i historii (m.in.: o powstaniu miasta i rodzinie Poznańskich), a także poznają najnowsze odkrycia archeologiczne z czasu przebudowy. W czasie wycieczki będzie można porównywać, jak rynek i park wyglądały kiedyś, a jak zmieniły się po rewitalizacji.

Wycieczki startują o godz. 11, 13 i 15 ze Starego Rynku. Zbiórka przy pamiątkowym kamieniu poświęconym nadaniu Łodzi praw miejskich.

Wrócił złodziej, który udawał manekina. Znów kradł w galerii handlowej

Drogowcy mają wiele pracy po zimie. Sprawdź, na których osiedlach się pojawią