Lato wypełnione kulturą. Wakacyjna oferta dla najmłodszych łodzian.
Ponad sto wydarzeń kulturalnych przygotowały łódzkie instytucje kultury, których adresatami są najmłodsi łodzianie. Spacery historyczne, spektakle, koncerty, gry miejskie i szeroki wachlarz warsztatów o różnej tematyce: od artystycznych przez cyrkowe aż do Letniej Akademii Robotyki. Z tak bogatą, letnią ofertą atrakcji kulturalnych, w Łodzi nie będzie miejsca na nudę.
Jednym z największych, wakacyjnych, wydarzeń kulturalnych w Łodzi będzie tegoroczny X Międzynarodowy Festiwal Teatralna Karuzela – jeden z największych przeglądów sztuki współczesnej dla dzieci, młodzieży i ich najbliższych w Polsce. W jego ramach Teatr Pinokio w Łodzi w dniach 2 – 11 lipca zaprasza na spektakle na żywo i w formie projekcji oraz na otwarte panele dyskusyjne, różnorodne spotkania warsztatowe pod namiotem oraz wieczorne koncertowanie w Niebostanie. Motywem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu jest hasło: „Naturatyka”, nawiązujące do wspólnoty i korzeni oraz zmieniającej się, pod naszym wpływem, przyrody.
Wybrane wydarzenia z listy wakacyjnej oferty kulturalnej, skierowanej do dzieci i młodzieży.
Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS we współpracy ze Stowarzyszeniem Kamienica 56 zapraszają na wakacyjne zajęcia dla dzieci w Bibliotece Gdańskiej “Pochodzi się po/z Łodzi”. Są wśród nich spacery po Łodzi z przewodnikiem i tłumaczem polskiego języka migowego, które łączy hasło "Otwarta miga". Najbliższy odbędzie się 19 czerwca o 12:00. Wydarzenie jest bezpłatne, a spacer wystartuje spod Biblioteki Otwartej ul. Narutowicza 8/10.
Ośrodek Kultury Górna zaprasza na cykle: „Lato w ogrodzie" i „zGRAJMY się w ogrodzie". Pierwszy to wakacyjna kontynuacja zajęć Małej Akademii Sztuki, ale tym razem w wersji plenerowej. Przez zabawę uczestnicy odkrywać będą poszczególne techniki sztuk plastycznych. A to wszystko pod osłoną zagadek, detektywistycznych poszukiwań i innych twórczych działań. Drugi to propozycja zajęć z wykorzystaniem zabaw integracyjnych, gier planszowych oraz wielkoformatowych gier plenerowych. Będą także aktywizujące zabawy teatralne z wykorzystaniem technik improwizacyjnych pobudzających w uczestnikach twórczą ekspresję oraz zdolność do abstrakcyjnego myślenia i działania.
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Akademickich przygotował "Kulturalny kwartał: podwórko to nieznana planeta", czyli wakacyjne działania podwórkowe dla dzieci prowadzone w kwartale ulic Legionów/ Próchnika/ Gdańska/ Zachodnia w terminie od 12 do -25 lipca. Ruch i zabawa na swoim podwórku to propozycja dla dzieci, które pozostają w lipcu w mieście. Wykwalifikowani animatorzy i instruktorzy znajdą sposób na nudę i pokażą młodym łodzianom, jak twórczo odkryć pozornie znaną przestrzeń. Założeniem wydarzenia jest pobudzać wyobraźnię i inspirować do naturalnej ekspresji ruchowej dzieci. Wydarzenie jest bezpłatne.
Widzewskie Domy Kultury, w szczególności Dom Kultury 502, zaprasza dzieci na Letnią Akademię Robotyki z TOTU Akademią, czyli tygodniowe warsztaty z zakresu kodowania, programowania i robotyki. Będą także warsztaty literacko-teatralne "Bajki robotów", realizowane w ramach projektu "IX Mały książkomaniak". Są to zajęcia inspirowane utworami Stanisława Lema, futuryzmem, kosmosem i literaturą science-fiction. Warsztaty mają na celu pobudzić kreatywność dzieci, rozwinąć ich teatralne oraz literackie kompetencje. Poprowadzi je doświadczony animator kultury i aktor teatru Pinokio w Łodzi - Łukasz Bzura.
Bałucki Ośrodek Kultury proponuje dzieciom m.in.: warsztaty artystyczne, naukę gry na gitarze i zajęcia wokalne. Warsztaty to oferta dla dzieci w wieku 7-12 lat. Będą poświęcone sztuce teatru, rękodziełu, ekologii, muzyce i tańcowi, decoupage. Pojawią się także eksperymenty przyrodnicze i ciekawe spotkania tematyczne: np. spotkanie z pszczelarzami czy Strażą Miejską.
Muzeum Tradycji Niepodległościowej, Oddział Martyrologii Radogoszcz, zaprasza dzieci na sierpniowe wydarzenie "Muzeum bez tajemnic!" - warsztat rodzinny w przestrzeni wystawy stałej pt. "Zabrał ich ogień…". Uczestnicy dowiedzą się, jakie tajemnicze obiekty przechowywane są w muzeum i co to znaczy być muzealnikiem. Będą mieli też okazję odnaleźć na wystawie kilka prawdziwych eksponatów i pobawić się w opiekuna zbiorów historycznych.
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi przygotowało dla dzieci cykl warsztatów plastycznych. Wśród nich m.in.: "Łódzki kolaż'' - stworzenie kolażu, wykorzystując wycinki z gazet, inspirowanego miastem, "Obrazy 3D" - stworzenie obrazu przestrzennego, wykorzystując różnorodne techniki plastyczne czy "Rzeźba zero waste" - wykonanie rzeźby wykorzystując przedmioty używane, dając im drugie życie i zamieniając je w dzieło sztuki. Warsztat w duchu zero waste.