W tych krajach nadal wykonuje się karę śmierci. W czterech egzekucje są na porządku dziennym

i

Autor: unsplash

Prawo

W tych krajach nadal wykonuje się karę śmierci. W czterech egzekucje są na porządku dziennym

2023-05-14 12:38

W 56 krajach na świecie nadal wykonywana jest kara śmierci. Każdego roku na świecie przeprowadza się setki egzekucji, choć dane są zaniżone, bo niektóre kraje powołują się na tajemnicę państwową. Zobacz, w których krajach praktykuje się karę śmierci oraz w jaki sposób przeprowadza się egzekucje.

Kara śmierci na świecie. W których krajach jest wykonywana?

Według najnowszych danych Parlamentu Europejskiego, 142 kraje zniosły karę śmierci w prawie lub w praktyce, lecz 56 krajów ją wykonuje. Najwyższy z wyroków jest szczególnie rozpowszechniony w Azji (głównie w Chinach, Wietnamie, Korei Północnej i na Bliskim Wschodzie) oraz w północno-wschodniej Afryce.  

Amnesty International odnotowała w 2020 roku  483 egzekucje. Według dany PE, w 2019 roku przeprowadzono co najmniej 657 egzekucji. Co najmniej, ponieważ nie wszystkie kraje udzielają informacji na ten temat. W Chinach i Wietnamie dane są objęte tajemnicą państwową. Przypuszcza się, że w Państwie Środka wykonuje się tysiące wyroków śmierci. Ponad 80 proc. wszystkich egzekucji, nie wliczając Chin i Wietnamu, przeprowadzano w czterech krajach: Iranie, Arabii Saudyjskiej, Iraku i Egipcie (potwierdzają to dane z 2020 i 2019 r.).

Co warto zaznaczyć, w Europie kara śmierci jest wykonywana tylko na Białorusi. W obu Amerykach z kary śmierci nie zrezygnowały m.in. Stany Zjednoczone, Kuba, Gujana, Trynidad i Tobago.

Oto zestawienie krajów, gdzie wykonuje się najwięcej wyroków śmierci z podziałem na sposoby egzekucji.

W tych krajach nadal wykonuje się karę śmierci. W czterech egzekucje są na porządku dziennym

i

Autor: europarl.europa.eu

W Polsce ostatnio rozgorzała dyskusja na temat kary śmierci. Zwolennikiem jej przywrócenia i orzekania za najcięższe przestępstwa jest Mateusz Morawiecki. Premier przyznał to wprost, komentując tragiczną śmierć 8-letniego Kamilka z Częstochowy. A jak Polacy podchodzą do tego zagadnienia? Jak wynika z niedawnego sondażu IBRIS dla Rzeczpospolitej, 38,7 proc. Polaków jest za przewróceniem kary śmierci, a 54,1 proc. jest przeciwnego zdania. Pozostałe 7 proc. nie ma zdania na ten temat. Z kolei w badaniu CBOS z 2011 roku, 61 proc. Polaków przyznało, że popiera orzekanie kary śmierci za najcięższe przestępstwa, a 34 proc. sprzeciwia się wymierzaniu najwyżej z kar.

Przypomnijmy, że kara śmierci w Polsce została zniesiona całkowicie w 1998 roku na mocy nowego Kodeksu karnego z 1997 roku. Ostatni zaś wyrok wykonano w 1988 roku. Wówczas w krakowskim więzieniu stracono przez powieszenie Andrzeja Czabańskiego skazanego za karę śmierci za gwałt i zabójstwo.

Wyrok dla dzieciobójczyni